Wygląda na to, że Polski Ład nie zostanie odroczony tylko będzie korygowany (Źródło).
Nie wiadomo jeszcze kiedy i w jakim trybie ani jakimi aktami prawnymi będą wprowadzone zapowiedziane zmiany.
Na stronie Ministerstwa Finansów znajduje się informacja, że Premier ogłosił, że jeśli ktoś na koniec tego roku zauważy, że zarabiając do 12 800 zł brutto miesięcznie zarobi – w związku z Polskim Ładem – mniej niż w 2021 roku, to będzie mógł się rozliczyć jak w 2021 r.
Urząd skarbowy ma zwrócić różnicę w rozliczeniu za 2022 r. tym, którzy:
Poinformowano również o zamiarze objęcia większej liczby osób ulgą dla klasy średniej. Objęci nią mają zostać emeryci i renciści, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, osoby otrzymujące opodatkowane świadczenia ZUS oraz, w szerszym zakresie, nauczyciele akademiccy. Korzystanie z preferencji będzie również możliwe przy zbiegu różnych umów np. umowy o pracę z umową zlecenia.
Zapowiedziano zmiany w zakresie ulgi dla samodzielnych rodziców. Rodzice, którzy nie będą w ogóle płacić podatku, albo będą go płacić na tyle mało, że nie będą mieli od czego odliczyć 1500 zł, otrzymają zwrot ulgi w gotówce (do wysokości opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne).
Zapowiedziano również wyrównania dla organizacji pożytku publicznego, które uzyskują wpływy z 1% podatku przekazywanego przez podatników przy rozliczeniu rocznym. W tym roku środki z 1 % przekazywane będą na podstawie rozliczenia podatku PIT za 2021 r. Natomiast w 2023 r. środki dla OPP nie będą mniejsze niż obecnie. Różnica wpływów będzie bowiem rekompensowana z budżetu.
Zapowiedziano też wsparcie dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zapewniono, że nie zmaleją środki kierowane do Zakładowych Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) oraz do Zakładowych Funduszy Aktywności (ZFA). Ponadto wprowadzony zostanie nowy instrument wsparcia dla pracodawców, którzy tworzą miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, który zrekompensuje im utratę wpływów z PIT.