Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 stycznia 2022 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2022 r. poz. 230) wprowadziło przepis, na podstawie którego w okresie od 1 do 27 lutego br. pracownicy-rodzicie będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przede wszystkim w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19. Jak wyjaśniono na etapie gdy rozporządzenie było projektowane, powodem jego wydania był fakt, że w okresie od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. wprowadzono naukę zdalną w szkołach podstawowych (klasy V-VIII) i ponadpodstawowych, w tym w szkołach podstawowych specjalnych (klasy V-VIII), a także w szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, a także wzrostowa fali zachorowań na Covid-19.
Ponadto wyjaśniono, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać również rodzicom dzieci w wieku do lat 8, w przypadku ograniczonego funkcjonowania lub zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko.
Jak okres pobierania zasiłków wpłynie na listę płac pracowników? Jakie obowiązki związane z naliczaniem zasiłków w obecnym stanie prawnym spoczywają na pracodawcy? Wyjaśniamy to w trakcie naszych bardzo praktycznych szkoleń:
Zapraszamy też na szkolenie informacyjne dla pracowników, które 18 lutego poprowadzi P. Paweł Ziółkowski. Ujmując Państwu obowiązków, w zastępstwie pracodawcy, wyjaśnimy pracownikom kwestie związane z ich wynagrodzeniem za pracę w tym roku i to, jak na nie wpłynie fakt pobierania zasiłków.