Informacja dla chcących zatrudnić kierowców z Ukrainy. Urząd do Spraw Cudzoziemców opublikował informację dotyczącą wiz krajowych ukraińskich kierowców transportu międzynarodowego. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza m.in. przedłużenie okresu ważności wiz krajowych. Rozwiązanie to służy przedłużeniu okresu legalnego pobytu w Polsce, ale nie gwarantuje możliwości przemieszczania się po terytoriach innych państw obszaru Schengen. W przypadku ukraińskich kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy, w celu uzyskania dokumentu uprawniającego do przekraczania granicy należy złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Do przemieszczania się po terytoriach innych państw obszaru Schengen służy wiza krajowa w okresie, na jaki została wydana – jako wiza długoterminowa, o której mowa w art. 18 Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen. Natomiast posługiwanie się przedłużoną z mocy prawa wizą krajową może skutkować przyjęciem przez służby graniczne i kontrolne innego państwa obszaru Schengen braku podstawy prawnej dla jej posiadacza do przemieszczania się po jego terytorium. Umieszczenie naklejki wizowej w dokumencie podróży może nastąpić tylko w przypadku gdy do przedłużenia wizy krajowej przez wojewodę doszło w drodze decyzji i tylko w granicach dopuszczalnego okresu pobytu na podstawie takiej wizy (do 1 roku).(…)
W tej sytuacji obywatele Ukrainy posiadający wizy krajowe, których okres ważności skończył się w okresie od 24 lutego br. lub zakończy się w najbliższym czasie, a są zainteresowani wykonywaniem pracy jako kierowcy w transporcie międzynarodowym, powinni niezwłocznie wystąpić o udzielenie im zezwoleń na pobyt czasowy i pracę (o których mowa w art. 114 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach). Wniosek o udzielenie tego zezwolenia należy złożyć w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca (…). Z udzieleniem tego zezwolenia wiąże się wydanie z urzędu karty pobytu, ważnej przez okres na jaki zostało udzielone zezwolenie. Karta pobytu stanowi dokument pobytowy uprawniający do przemieszczania się po terytoriach państw obszaru Schengen.
Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował również, że właściwe w sprawach cudzoziemców wydziały urzędów wojewódzkich będą priorytetowo przyjmować i rozpatrywać wnioski od obywateli Ukrainy, którzy są kierowcami w transporcie międzynarodowym.(Źródło)
Chcesz wiedzieć więcej o wszystkich aspektach zatrudniania obywateli Ukrainy? Zapraszamy na nasze praktyczne i konkretne szkolenia z zatrudniania cudzoziemców prowadzone przez pana Cezarego Pytlarza, który w tej tematyce ma ogromne doświadczenie i zawsze jest na bieżąco. Przygotowaliśmy dla Państwa dwa terminy tego szkolenia: