Od 1 kwietnia br. wniosek o wydanie zaświadczenia A1 składa się do ZUS-u wyłącznie w postaci elektronicznej poprzez PUE. Wnioski papierowe nie będą już przyjmowane. Jak informuje ZUS od 1 kwietnia 2022 r. wnioski o zaświadczenia A1 należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w formie dokumentów elektronicznych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zaświadczenie A1 potwierdza podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Od 1 kwietnia br. Zakład przyjmuje elektroniczne wnioski o zaświadczenia A1 i w odpowiedzi na nie wydaje zaświadczenia A1 również w formie dokumentów elektronicznych. Wydane przez ZUS zaświadczenia będą udostępniane osobie składającej wniosek na jej profilu, utworzonym na PUE ZUS. Przekazane elektronicznie zaświadczenie A1 można wydrukować. Taki wydruk jest dokumentem urzędowym w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego. W przypadku odmowy wystawienia zaświadczenia A1, ZUS wyda decyzję. Będzie ona dostępna na profilu PUE ZUS wnioskodawcy. (Źródło)
Dodatkowych wyjaśnień w tej kwestii ZUS udzielił portalowi Prawo.pl (Źródło) Można się z nich dowiedzieć, że elektroniczny wniosek o wydanie A1 na PUE jest składany za pomocą specjalnie przygotowanego kreatora. Dzięki podzieleniu procesu wypełniania wniosku na etapy oraz pytaniom pomocniczym, kreator prowadzi użytkownika krok po kroku, zapewniając wprowadzenie danych i oświadczeń adekwatnych do sprawy danego wnioskodawcy, w tym odpowiedniej podstawy prawnej. W ten sposób technika wspiera poprawne wypełnienie wniosku, zmniejsza liczbę błędów i tym samym przyspiesza załatwienie sprawy w ZUS. ZUS zapewnia, że znowelizowane przepisy ustawowe oraz wdrożone na ich podstawie środki mają na celu usprawnienie procesu ubiegania się i wydawania zaświadczeń A1, m.in. pozwalając uniknąć błędów przy ich wypełnianiu, zapobieganie nadużyciom oraz ograniczenie obiegu dokumentacji papierowej.
Jednakże nowe zasady składania wniosku o zaświadczenie A1 nie mają wpływu na jego dostępność. Cały czas budzi kontrowersje kwestia, czy taki dokument może być wystawiony w celu oddelegowania obywatela Ukrainy, który przybył do Polski po 24 lutego br. do pracy w innym państwie UE. Zainteresowanych tą tematyką zapraszamy już 13 kwietnia br. na konkretne i praktyczne szkolenie pt. „Delegowanie pracowników polskich i zagranicznych”, które poprowadzi znany i ceniony ekspert pan Paweł Ziółkowski.
Delegowanie pracowników polskich i zagranicznych Szkolenie potwierdzone