Praca zdalna i kontrola trzeźwości w Sejmie RP. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dotyczący pracy zdalnej oraz kontroli obecności w organizmie pracownika alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu) jest przyjęty do dalszego procedowania w Sejmie (druk sejmowy 2335) i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
Co istotne – planowane jest, że przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw ustawy zmieniającej Kodeks pracy. W ustawie Tarcza antykryzysowa uchylony więc zostanie art. 3, obecnie regulujący pracę zdalną. Oznacza to, iż projektowane przepisy zastąpią w dniu wejścia w życie zmian przepisy o pracy zdalnej „covidowej” na podstawie ustawy Tarcza antykryzysowa. Jak wyjaśnili projektodawcy –w konsekwencji pracodawca, z uwagi na m.in. stan zagrożenia epidemicznego, nadal będzie mógł wydawać pracownikom polecenia pracy zdalnej, ale już na innej podstawie prawnej, tj. na podstawie projektowanego art. 6719 § 3 pkt 1 K.p.
W zakresie kontroli obecności w organizmie pracownika alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu – nowe przepisy znajdą zastosowanie także do mikro przedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Jak poinformowali projektodawcy – wszyscy przedsiębiorcy, jako pracodawcy – pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek – będą mieli możliwość wprowadzenia kontroli trzeźwości lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu w organizmach pracowników. Jeśli zdecydują się na wprowadzenie takich kontroli, konieczne będzie spełnienie obowiązków, które nakłada na nich projektowana regulacja, w szczególności określenie w aktach wewnątrzzakładowych grupy lub grup pracowników, podlegających kontroli oraz sposobu jej przeprowadzania; będą również zobowiązani w szczególności do zachowania odpowiednich zasad przetwarzania danych osobowych pracowników w związku z tą kontrolą. Oprócz czynności organizacyjnych, przedsiębiorcy, którzy wprowadzą kontrolę trzeźwości lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu w organizmach pracowników, będą musieli wyposażyć się w stosowne środki techniczne do ich przeprowadzania.
Ponieważ prace legislacyjne wreszcie przyśpieszyły – tym serdecznie zapraszamy Państwa 20 czerwca br. na szkolenie „Kontrola trzeźwości, praca zdalna, sygnaliści – nowe procedury w prawie pracy”, które poprowadzi p. Monika Frączek.
W przeważającym zakresie szkolenie to będzie poświęcone wyjaśnieniu zagadnienia:
Kontrola trzeźwości, praca zdalna, sygnaliści – nowe procedury w prawie pracy Szkolenie potwierdzone
n