Zmiany w uprawnieniach pracowniczych rodziców adopcyjnych. Nowe rozwiązania prawne ma wprowadzić projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 2429).
Jak podkreślili projektodawcy – bardzo istotnymi zmianami wprowadzanymi przedmiotowym projektem są proponowane zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany te przewidują nowe regulacje w zakresie prawa do urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego, które przysługują rodzicom adopcyjnym. Projektowane zmiany mają umożliwić sprawowanie opieki nad dzieckiem starszym, które takiej opieki także wymaga. Zmiany te mają sprzyjać również budowaniu więzi rodziców adopcyjnych z dzieckiem. Budowanie więzi w przypadku dzieci starszych jest nierzadko trudniejsze i wymaga od rodziców adopcyjnych więcej pracy, zaangażowania, a przede wszystkim czasu.
Trzeba zaznaczyć, że projektowane przepisy nie uwzględniają nowych rozwiązań prawnych, które będą musiały być wprowadzone w związku z dyrektywą Work Life Balance i omawiane zmiany trzeba będzie uwzględnić w trakcie prac legislacyjnych nad ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118).
W wyniku planowanych zmian przede wszystkim:
- Pracownik-ojciec adopcyjny wychowujący dziecko będzie miał prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
- Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, będzie miał prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze: 20 tygodni, w przypadku przyjęcia jednego dziecka, 31 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci, 33 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci, 35 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci, i 37 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci – nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
- W przypadku urlopu rodzicielskiego przysługiwał on będzie zasadniczo na dotychczasowych zasadach, zmieni się jednak górna granica wieku przysposabianego dziecka, po osiągnięciu którego będzie możliwość skorzystania z tego urlopu, w przypadku pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. Projekt przewiduje bowiem, że osoby te będą miały prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze odpowiednio 32, 34 lub 29 tygodni zasadniczo do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.
- Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego będzie udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie 7 dni od dnia odpowiednio przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia – natomiast będzie udzielany w terminie określonym we wniosku pracownika, jednak nie dłuższym niż 21 dni od dnia odpowiednio przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Projekt jest po pierwszym czytaniu i został skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
W zakresie pracowniczych uprawnień rodziców adopcyjnych – zmiany miałby wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw.
Aby poznać bliżej prawo pracy zapraszamy do uczestnictwa w naszych szkoleniach z prawa pracy.