Praca zdalna i trzeźwość w Sejmie. Prace legislacyjne w sprawie pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości i obecności w organizmie pracownika środków działających podobnie do alkoholu ruszają w Sejmie po wakacyjnej przerwie. Planowane jest, że 13 września br. godz. 12:00 Podkomisja stała do spraw nowelizacji Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego będzie dyskutować na temat rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2335). (Źródło)
Można zakładać, że w trakcie prac Podkomisja przedyskutuje stanowisko Konfederacji Lewiatan dotyczące przede wszystkim doprecyzowania zasad rekompensaty kosztów ponoszonych przez pracownika w związku z pracą zdalną, kwestii bhp, zwiększenia wymiaru pracy zdalnej okazjonalnej, terminu wejścia w życie nowych rozwiązań oraz wprowadzenia szerszych przesłanek przeprowadzania przez pracodawców kontroli trzeźwości oraz obecności w organizmie pracowników środków działających podobnie do alkoholu.
Warto zauważyć, że uwagi do mających podlegać dyskusji przepisów zgłosiła także Główna Inspekcja Pracy. Ten organ domaga się m.in. obowiązkowego dokumentowania kontroli pracownika w trakcie pracy zdalnej (gdyż może to być istotne w razie sytuacji spornych), zniesienia możliwości dokonywania uniwersalnej oceny ryzyka zawodowego dla poszczególnych stanowisk pracy zdalnej, wydłużenia terminu na wejście w życie projektowanych rozwiązań.
Uwagi zgłosiło także Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, które postuluje m.in., żeby na określonych stanowiskach pracy, np. w przypadku kierowców, można było wymagać zerowego poziomu alkoholu w organizmie pracownika.
Każdego kto jest zainteresowany pracą zdalną zapraszamy na nasze szkolenia, w trakcie których omawiany będzie ten temat:
22 września br. – na szkolenie „Umowa o pracę i zmiana jej warunków po nowelizacji – krok po kroku” (https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/umowa-o-prace-i-zmiana-jej-warunkow-po-nowelizacji-krok-po-kroku/), w trakcie którego poruszymy m.in. zagadnienia:
23 września br. – na nasz tradycyjny „Audyt dokumentacji pracowniczej” (https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/audyt-dokumentacji-pracowniczej-wplyw-zmian-na-zakres-dokumentacji-pracowniczej/), w ramach którego wyjaśnimy m.in.
Aby poznać bliżej prawo pracy zapraszamy do uczestnictwa w naszych szkoleniach z prawa pracy.
Tematyka pracy zdalnej będzie też przedmiotem wystąpień naszych ekspertów – mecenasów: p. Roberta Lisickiego i p. Piotra Wojciechowskiego w trakcie konferencji w ramach OKPP
Natomiast pracodawców, którzy zamierzają przeprowadzać prewencyjne kontrole trzeźwości oraz tych, którzy zastanawiają się, czy w ich organizacji taka kontrola będzie możliwa, a jeżeli nie – to chcą wiedzieć jak po zmianie przepisów trzeba będzie postępować z pracownikiem, który będzie pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu – zapraszamy 27 września br. na szkolenie „Nowe zasady kontroli trzeźwości pracowników oraz możliwość kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu”.