Do procedowania w Sejmie RP został skierowany poselski projekt o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (nr druku sejmowego 1321). Przewiduje on wprowadzenie do Kodeksu pracy instytucji „urlopu rodzinnego”. Przysługiwałby on w celu sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny z powodu stanu jego zdrowia. Pod pojęciem „najbliższy członek rodziny” rozumiałoby się: wstępnych, ojczyma, macochę, teściów, zstępnych, rodzeństwo, męża, żonę lub osobę pozostającą we wspólnym pożyciu. Wymiar urlopu rodzinnego miałby wynosić do 12 miesięcy. Urlop w takim wymiarze przysługiwałby łącznie nad różnymi najbliższymi członkami rodziny. W okresie urlopu rodzinnego pracownik miałby prawo pobierać zasiłek opiekuńczy (w kwocie minimalnego wynagrodzenia).
Do urlopu rodzinnego zastosowanie miałyby regulacje podobne do tych, jakie znamy w odniesieniu do urlopu wychowawczego i rodzicielskiego. Przykładowo:
- Z urlopu rodzinnego w celu opieki nad jednym najbliższym członkiem rodziny mógłby jednocześnie korzystać więcej niż jeden pracownik. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzinnego nie mógłby przekraczać wymiaru 12 miesięcy.
- Urlop rodzinny byłby udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca byłby obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
- Pracownik mógłby wycofać wniosek o udzielenie urlopu rodzinnego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie.
- Urlop rodzinny byłby udzielany w całości lub w nie więcej niż w 4 częściach. Liczbę części urlopu ustalałoby się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.
- Pracownik mógłby łączyć korzystanie z urlopu rodzinnego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzinnego udzielałoby się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.
- W przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzinnego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzinnego ulegałby wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części.
- Pracownik mógłby zrezygnować z urlopu rodzinnego w każdym czasie – za zgodą pracodawcy albo po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
- Pracodawca miałby obowiązek dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu rodzinnego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie byłoby to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
W trakcie urlopu rodzinnego pracownik podlegałby ochronie trwałości zatrudnienia. Pracodawca nie mógłby wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu rodzinnego wniosku o udzielenie urlopu rodzinnego – do dnia zakończenia tego urlopu (wyjątek stanowiłaby upadłość lub likwidacja pracodawcy oraz przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika).