Mobbingowani reagują. Na szczęście coraz częściej słyszymy, że osoby, które spotkały się z nagannymi zachowaniami w miejscu pracy reagują. Wnoszą formalne skargi, kontaktują się z mediami. Niedawno mogliśmy przeczytać, że TVP Sport opublikowała szczegółowe relacje ośmiu kobiet, które zgłosiły mobbing i molestowanie ze strony ważnego działacza Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Także Dziennik Gazeta Prawna informował, że coraz więcej pracowników ochrony zdrowia zgłasza mobbing.
Można więc wyciągnąć wniosek, że osoba, której zachowanie w miejscu pracy okaże się naganne może trafić się w każdym środowisku i u każdego pracodawcy. Jednakże istotne jest – jak to środowisko lub pracodawca zareaguje. Im szybciej i skuteczniej – tym lepiej.
Często jest tak, że jeżeli w firmie czy innej organizacji pójdzie przekaz, że kierownictwo nie będzie akceptować zachowań, które naruszają dobra osobiste współpracowników, noszą cechy dyskryminacji czy mobbingu – to wielu potencjalnych sprawców zmienia swoje postępowanie. Świadomość, że dane działanie jest zabronione i będzie nieuchronnie karane – działa prewencyjnie.
O tym wszystkim dowiecie się Państwo od radcy prawnego, praktyka i eksperta prawa pracy – p. Anny Telec. Prawnym i praktycznym aspektom mobbingu w miejscu pracy będzie poświęcone jej wystąpienie na Konferencji, która odbędzie się 21 marca br. pierwszego dnia 48-edycji Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem OKPP: https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Źródła danych:
Dziennik Gazeta Prawna z 25 stycznia 2024 r nr 18 (6183)
Weronika Szkwarek: „Coraz więcej pracowników ochrony zdrowia zgłasza mobbing”