Aktualne prace w Sejmie RP. W Sejmie RP trwają prace nad rządowymi projektami ustaw:
- o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – “Aktywny rodzic” oraz
- o zmianie ustawy – Kodeks pracy (dotyczącym dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn).
Te projekty skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu (zaplanowanym w dniach 8, 9 i 10 maja br.)
Natomiast projekt ustawy o ochronie sygnalistów został skierowany pod obrady Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Termin przedstawienia przez Komisję sprawozdania w sprawie tego projektu ustalono do 24 maja br.
Rozpoczęły się także prace nad:
- poselskim projekt zmiany ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, przewidującym przywrócenie tego świadczenia w instytucjach kultury. Jak informują projektodawcy, proponowane nowe rozwiązania prawne nie były poddawane konsultacjom społecznym, ale posiadają poparcie organizacji funkcjonujących w sektorze kultury, w tym m.in. Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury, Polskiego Związku Bibliotek, a także sieci o charakterze regionalnym, takich jak np. Opolskiej Koalicji Instytucji Kultury, Wielkopolskiej Rady Kultury czy Podlaskiej Sieci Kultury. Projekt ten skierowano do Komisji Finansów Publicznych oraz do komisji Kultury i Środków Przekazu.
- poleskim projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma na celu podniesienie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do wysokości równej dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale nie mniejszej niż 60 000 zł. Planowane zmiany miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Projekt skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu, które ma się odbyć w dniach 8, 9 i 10 maja br.
Do Sejmu RP wpłynął także poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który dotyczy wydłużenia urlopu macierzyńskiego o całkowity czas hospitalizacji dziecka po wyjściu ze szpitala lub innego zakładu leczniczego maksymalnie do 24 tygodni, umożliwienia przeniesienia prawa do wydłużenia urlopu macierzyńskiego w związku z hospitalizacją dziecka również na ojca dziecka. Ten projekt na razie został skierowany do opiniowania i konsultacji.
Serdecznie zapraszamy w dniach 22 i 23 maja br. na Konferencję i Warsztat pod hasłem: „Przepisy i praktyka zatrudnienia cudzoziemców z uwzględnieniem ostatnich i planowanych zmian”. To pigułka najważniejszych i praktycznych informacji, z tej tematyki.
Szczegółowy program jest dostępny w zakładce:
Konferencja
Żeby się zapisać – wystarczy kliknąć link poniżej:
https://cudzoziemcy.mostwanted.edu.pl/zgloszenie/
Zapraszamy również do udziału w innych praktycznych i przydatnych szkoleniach:
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
Zapraszamy także do zaglądania na naszego bloga:
Blog