Co się dzieje w Parlamencie w tematyce pracowniczej?
- 22 maja br. Senat RP Senat podjął uchwałę o przyjęciu bez poprawek ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
- natomiast 23 maja br. Senat przyjął bez poprawek ustawę z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – “Aktywny rodzic”.
Ustawy te oczekują teraz na podpis Prezydenta RP.
- 23 maja br. Sejm RP uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów, z uwzględnieniem zgłoszonych w toku prac poprawek.
W ustawie tej – w porównaniu z jej pierwotnym projektem – doprecyzowano m. in., że:
- osoba powiązana z sygnalistą to osoba fizyczna, która może doświadczyć działań odwetowych, w tym współpracownik lub osoba najbliższa sygnalisty w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy Kodeks karny, czyli: małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
- podmioty prywatne należące do grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów będą mogły ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych.
- Pod obrady Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy – Kodeks pracy, który przewiduje:
- uchylenia zakazu pracy w placówkach handlowych w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego oraz w pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia, a także w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Jeżeli byłaby to pierwsza albo trzecia niedziela w miesiącu – zakaz nie obowiązywałby także w niedzielę poprzedzającą pierwszą albo trzecią niedzielę tego miesiąca.
- Ponadto, zgodnie z tym projektem – pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę, co do zasady, miałoby przysługiwać za ten dzień wynagrodzenie w podwójnej wysokości, a pracodawca będzie obowiązany zapewnić mu inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli wykorzystanie przez pracownika dnia wolnego w tym okresie nie będzie możliwe – pracodawca zostanie obciążony obowiązkiem zapewnienia pracownikowi dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.
- Niezależnie od powyższego pracodawca będzie obowiązany zapewnić temu pracownikowi, o co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w miesiącu kalendarzowym.
Projektodawcy podkreślają, że proponowane rozwiązanie ma charakter kompromisowy – zgoda na częściowe niedzielne otwarcie sklepów wraz z wyższymi wynagrodzeniami dla pracowników pozwolą pogodzić interesy klientów chcących robić zakupy oraz pracowników sektora handlowego.
- 23 maja br., marszałek Sejmu Szymon Hołownia i szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zwołali w Sejmie wspólną konferencję, podczas której przedstawili kandydata na Głównego Inspektora Pracy – p. mecenasa Marcina Staneckiego, obecnie dyrektora Departamentu Prawa Pracy w MRPiPS.
Nastąpiło to przy okazji zapowiedzenia powołania zespołu ds. reformy PIP z udziałem przedstawicieli Marszałka Sejmu, MRPiPS oraz Państwowej Inspekcji Pracy. (Źródło)
Korzystając z okazji zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową :
Strona główna
Zachęcamy również do zaglądania na naszego bloga:
Blog