Kontakt z pracownikiem przebywającym na urlopie wypoczynkowym. Czy przełożony może kontaktować się z pracownikiem przebywającym na urlopie wypoczynkowym? Nie ma przepisu, który wprost by tego zakazywał. Kodeks pracy przewiduje możliwość odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego w sytuacji gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu, a w tym celu trzeba się z nim skontaktować. Jednakże w innej sytuacji niż konieczność odwołania pracownika z urlopu – zasadą jest, żeby nie kontaktować się z pracownikiem wykorzystującym swój urlop. W czasie urlopu wypoczynkowego pracownik ma bowiem prawo do wypoczynku (o czym stanowi art. 14 Kodeksu pracy). Wyjaśnił to Sąd Najwyższy (w wyroku z 8 marca 2017 r. II PK 26/16), podkreślając, że pracownik, który korzysta z urlopu wypoczynkowego jest czasowo zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i pozostaje czasowo poza sferą pracowniczego podporządkowania.
Jeżeli więc przełożony będzie dzwonił, pisał e-maile lub smsy do pracownika w trakcie jego urlopu wypoczynkowego albo nakaże to współpracownikom lub poleci klientom żeby się z pracownikiem kontaktowali, a pracownik w trakcie urlopu wypoczynkowego będzie odbierał telefony, e-maile lub sms-y, udzielał informacji oraz wysyłał wiadomości – to może po powrocie stwierdzić, że nie wykorzystał tych dni urlopu wypoczynkowego, w które do niego dzwoniono czy pisano i że w takim razie te dni urlopu „wróciły” mu do puli urlopowej i ma prawo je jeszcze wykorzystać. I w takiej sytuacji pracownik będzie miał rację.
Na ten temat także wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 23 marca 2017 r. (I PK 130/16), w którym stwierdził, że zobowiązanie pracownika do pozostawania w gotowości do pracy czy wymuszanie na nim świadczenia pracy w czasie urlopu wypoczynkowego (werbalne, pozawerbalne – przez presję psychiczną lub spowodowane wadliwą organizacją pracy powodującą konieczność wykonywania obowiązków pracowniczych w tym okresie) stanowi zaprzeczenie istoty urlopu wypoczynkowego przeznaczonego na czas niezakłóconego odpoczynku pracownika.
W wyroku tym Sąd Najwyższy podkreślił, że na pracowniku zarządzającym zakładem pracy spoczywa obowiązek takiej organizacji pracy, aby on sam, jak i pozostali pracownicy mogli korzystać z niezakłóconego odpoczynku w czasie urlopu wypoczynkowego. W ocenie Sądu Najwyższego wykazanie, że pracownik był zmuszony wykonać w czasie urlopu wypoczynkowego określone czynności z uwagi na polecenie czy oczekiwanie pracodawcy – może doprowadzić (w konkretnych okolicznościach sprawy) do wniosku, że formalnie udzielony urlop wypoczynkowy w istocie nie został wykorzystany.
Natomiast jeżeli pracownik z własnej inicjatywy i bez wiedzy pracodawcy w czasie urlopu wypoczynkowego np. używa służbowego laptopa, korzysta ze służbowej poczty elektronicznej, czy kontaktuje się np. z klientem – to oczywiście nie jest to sytuacja upoważniająca go do twierdzenia, że urlopu wypoczynkowego z winy pracodawcy nie wykorzystał. Sąd Najwyższy potwierdził bowiem, że wykonywanie z własnej i nieprzymuszonej woli obowiązków pracowniczych w trakcie urlopu wypoczynkowego, tzn. bez polecenia czy akceptacji przełożonego oraz bez wyraźnej i obiektywnej konieczności – nie unicestwia udzielonego przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego.
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych wakacyjnych szkoleniach i do skorzystania z wakacyjnej promocji:
Natomiast każdemu, kto chce być na bieżąco – polecamy śledzenie naszego “Bloga”: