Nowe projekty oraz kontynuacja prac legislacyjnych.
Na stronie KPRM zamieszona została informacja o projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy (UD135). Celem projektu zmian jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy, przez wprowadzenie preferencji podatkowych, preferencji przy ubieganiu się przez takiego przedsiębiorcę o udzielenie zamówienia publicznego oraz zastąpienie odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej – świadczeniem początkowym.
Ponieważ, zgodnie z dostępną na stronie KPRM informacją, celem tej regulacji jest podniesienie atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej, zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmniejszenie obciążeń dla pracodawców – prawdopodobnie świadczenie początkowe będzie finansowane przez wojsko (czyli nie będzie finansowane bezpośrednio przez pracodawców).
Projektowane rozwiązania prawne mają też wprowadzić:
Nowe rozwiązania prawne mają wejść w życie w IV kwartale 2024 r., a odpowiedzialny za ich wprowadzenie będzie MON. (Źródło)
Będziemy Państwa informować o konkretnych postanowieniach tego projektu gdy zostanie zamieszczony na stronie internetowej RCL.
Trwają pracę legislacyjne nad nowym (datowanym na 29 sierpnia br. ) projektem zmian w Kodeksie pracy, zgodnie z którymi do okresu zatrudnienia wliczać się będzie okresy prowadzenia przez osobę fizyczną działalności pozarolniczej oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe.
O pierwotnej wersji tego projektu pisaliśmy w Aktualnościach z 12 lipca 2024 r. pt. „Co się dzieje w legislacji?”. (Źródło)
Nowa wersja projektu jest bardzo podobna do poprzedniej i przewiduje m.in., że do okresu zatrudnienia wliczać się będzie okresy:
MRPiPS zwróciło uwagę, że zakres w/w regulacji obejmować będzie również umowy uaktywniające dla niań sprawujących opiekę nad dziećmi na podstawie umów oświadczenie usług, do których zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
MRPiPS wyjaśniło, że nie jest zasadne wskazanie konkretnego rodzaju działalności ze względu na fakt, iż wykonywanie pracy w innych krajach może przybierać różne formy i nazwy. Pracodawca będzie dokonywać zaliczenia takich okresów na podstawie dokumentów przedłożonych przez pracownika. W przypadku wątpliwości pracodawcy, to pracownik będzie musiał udowodnić przepracowany okres, np. przez przedstawienie dokumentów przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego.
W/w okresy będzie wliczać się do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, jeżeli w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności, wykonywania umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, wykonywania umowy agencyjnej, pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej, pozostawania członkiem spółdzielni kółek rolniczych lub przebytego za granicą okresu innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej – także wtedy gdy osoba fizyczna świadczyła pracę na rzecz tego pracodawcy. W przypadku nakładania się tych okresów z okresem pozostawania w stosunku pracy, do okresu zatrudnienia wlicza się jeden z nich.
Nie zmieniło się, że te zmiany w Kodeksie pracy mają się pojawić z dniem 1 stycznia 2026 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw dotyczący dodatkowego urlopu macierzyńskiego – w wersji z 29 sierpnia br. – wraz z uzasadnieniem oraz OSR został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.
O założeniach tego projektu pisaliśmy w Aktualnościach z 27 maja 2024 r. pt. „Projekt ustawy o dłuższym urlopie macierzyńskim”.
Link: https://www.mostwanted.edu.pl/projekt-ustawy-o-dluzszym-urlopie-macierzynskim/
Natomiast o jego pierwotnej wersji – w Aktualnościach z 12 lipca 2024 r. pt. „Co się dzieje w legislacji?”
Kolejna wersja projektu jest wynikiem prac w ramach uzgodnień międzyresortowych, opiniowania oraz konsultacji publicznych. Jak poinformowało MRPiPS – uwagi zgłoszone w trakcie uzgodnień międzyresortowych zostały uwzględnione lub wyjaśnione.
W celu kompleksowego wdrożenia przepisów o dodatkowym urlopie macierzyńskim – znowelizowane zostaną dwa rozporządzenia. Mianowicie:
Planowane jest, że dokumentami, które trzeba będzie dołączyć do wniosku o dodatkowy urlop macierzyński będą:
Na stronie RCL zamieszony został projekt także rozporządzenia RM zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Nowe regulacje dotyczą osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które odprowadzają składki na własne ubezpieczenia oraz za nie więcej niż 9 ubezpieczonych.
Konieczność nowelizacji przedmiotowego rozporządzenia wynika z wprowadzenia instytucji tzw. „wakacji składkowych” dla najmniejszych firm.
Co ma się zmienić? Kwota składek do pokrycia z dotacji z budżetu państwa będzie wykazywana wspólnie z innymi składkami finansowanymi przez budżet państwa, dotyczy to także składek na ubezpieczenie chorobowe. Na koncie ubezpieczonego zapisana zostanie informacja o udzielonej uldze oraz w deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportach miesięcznych, za okres „wakacji składkowych”. Globalne rozliczenie dotacji ujętej w budżecie państwa na poczet „wakacji składkowych” nastąpi po przygotowaniu dedykowanego raportu z danych zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego.
Natomiast pozostałe zmiany mają charakter doprecyzowujący – porządkują sposób rozliczania przez ZUS:
Planowane jest, że planowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 listopada 2024 r.
Każdego kto chce uzupełniać i aktualizować wiedzę – nie tylko z zakresu prawa pracy – serdecznie zapraszamy do udziału w organizowanych przez Most Wanted! szkoleniach.
Linki z naszą ofertą szkoleniową znajdziecie Państwo poniżej:
Szczególnie polecamy szkolenie pt. „Komunikacja menedżerska i współpraca w zespole”, które jest zaplanowane na 18 października br. i zostanie poprowadzone przez uznaną ekspert z tej tematyki – p. Izabellę Gielnicką.
Pamiętajmy, że – jak napisał John Powell – komunikacja pracuje dla tych, którzy nad nią pracują.
Linki do tego szkolenia znajdziecie Państwo poniżej:
Jakie wyzwania czekają nas w obszarze HR i compliance nas w najbliższym czasie? Dowiecie się tego Państwo w trakcie Konferencji i Warsztatów jakie odbędą się w ramach 49-edycji Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy. Zapraszamy do dołączenia do grona uczestników.
Szczegółowy program Kongresu oraz link do zapisów znajdziecie Państwo w linku: https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Zachęcamy Państwa także do lektury naszego bloga. Znajdziecie tam Państwo wiele informacji, opinii, wyroków i stanowisk przydanych w codziennej pracy: