Uzupełniający urlop macierzyński w 2025 roku.
Nowe przepisy KP przewidujące uzupełniający urlop macierzyński w sytuacji gdy dziecko pracownika urodzi się jako wcześniak lub z innego powodu będzie wymagało hospitalizacji po porodzie (które czekają już tylko na podpis Prezydenta RP) – przewidują następujące rozwiązania prawne:
Z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego pracownica – matka albo pracownik – ojciec dziecka będzie mogła (będzie mógł) skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.
Za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Uzupełniający urlop macierzyński będzie przysługiwał pracownicy – matce albo pracownikowi – ojcu dziecka w razie:
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie się uwzględnić wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu najdłużej hospitalizowanego dziecka.
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu odpowiednio 8. albo 15. tygodnia po porodzie będzie się sumować, a niepełny tydzień będzie zaokrąglać się w górę do pełnego tygodnia.
Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownicę albo pracownika – ojca wychowującego dziecko w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca będzie obowiązany uwzględnić taki wniosek.
We wniosku o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego trzeba będzie:
Natomiast do wniosku trzeba będzie załączyć zaświadczenie wydane przez szpital, w którym przebywało dziecko. Zaświadczenie będzie musiało zawierać informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:
Pracownik uprawniony do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego będzie też miał prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego jeżeli pobyt dziecka w szpitalu będzie miał miejsce po przyjęciu dziecka na wychowanie.
Po uzupełniającym urlopie macierzyńskim pracownica albo pracownik będzie mógł w sposób wiążący wnioskować o urlop wypoczynkowy (art. 163 § 3 KP będzie się stosować).
Skorzystanie z tego urlopu będzie także „przesuwać” lub „przerywać” urlop wypoczynkowy (poprzez odpowiednie stosowanie art. 165 pkt 4 KP oraz art. 166 pkt 4 KP).
Uzupełniający urlop macierzyński zostanie uwzględniony w art. 177 KP, czyli w trakcie tego urlopu ochrona trwałości zatrudnienia będzie taka sama, jak na urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim. Uzupełniający urlop macierzyński będzie też wymieniony w art. 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Ponadto uzupełniający urlop macierzyńskiego będzie dopisany do treści art. 1864 KP. Będzie także uregulowane w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji pracowniczej, że w części B akt osobowych będą umieszczane i przechowywane dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem przez pracownika z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie zmian będą uprawnieni do korzystania lub będą korzystać z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – będą mieli prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W takim przypadku uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek złożony w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę albo pracownika – ojca wychowującego dziecko najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Jeżeli jesteście Państwo ciekawi nie tylko zmian w prawie pracy, ale chcecie być także na bieżąco nie tylko ze stanowiskami MRPiPS, GIP i UODO, ale również z orzecznictwem sądów pracy – to serdecznie zapraszamy już 18 grudnia br. na szkolenie pt. „Prawo pracy – wykładnia i orzecznictwo 2024/2025”, które poprowadzi p. Monika Frączek.
Link do programu szkolenia oraz do zapisu poniżej:
Prawo pracy – wykładnia i orzecznictwo 2024/2025 Szkolenie potwierdzone
Serdecznie zapraszamy także do udziału w pozostałych naszych szkoleniach zaplanowanych na grudzień br.
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
Już niedługo przedstawimy Państwu ofertę szkoleń na nowy rok.
Zachęcamy również do organizowania z nami szkoleń zamkniętych – dostosujemy się do Państwa potrzeb:
https://www.mostwanted.edu.pl/szkolenia-zamkniete/
Ciekawe i ważne kwestie związane przede wszystkim z prawem pracy – wyjaśniamy także we wpisach na naszym Blogu: