Podstawa prawna zatrudnienia cudzoziemca. Zatrudnianie cudzoziemców nie będzie musiało następować tylko na podstawie umowy o pracę. Jak dowiadujemy się z przebiegu rządowego procesu legislacyjnego – na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 18 grudnia 2024 r. ustalono, że z projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (UC46) zostaną wykreślone przepisy lub fragmenty przepisów dotyczące wymogu zatrudnienia cudzoziemca na podstawie umowy o pracę w przypadkach zezwolenia na pracę na rzecz polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi, zezwolenia na pobyt czasowy i pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
Ostateczny tekst art. 30 nowego projektu w/w ustawy (opublikowanego na stronach RCL w dniu 31 grudnia 2024 r.) brzmi: Zezwolenie na pracę cudzoziemca na rzecz polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi wydaje się, jeżeli:
Będzie natomiast inny nowy wymóg: Nową przesłanką udzielenia zezwolenia na pracę będzie wymóg, żeby wymiar czasu pracy zatrudnianego cudzoziemca nie był niższy niż ¼ etatu i nie przekraczał całego etatu. W ocenie projektodawców – ma to na celu przeciwdziałanie nadużyciom ze strony nieuczciwych pracodawców, którzy uzyskują zezwolenia na pracę w niewielkim wymiarze czasu pracy, a powierzają pracę cudzoziemcom np. w pełnym wymiarze, wypłacając część wynagrodzenia „pod stołem”.
Od razu zwracamy uwagę, że problematyczne może okazać się ustalanie spełnienia tego wymogu w przypadku umowy zlecenia, gdyż wobec zleceniobiorców nie stosuje się pojęcia „wymiaru czasu pracy”, a art. 130 Kodeksu pracy nie ma do nich zastosowania.
Co z umowami B2B – to także umowy, które mogą być zawierane z cudzoziemcami? W projektowanych rozwiązaniach prawnych przewiduje się, że z zakresu stosowania nowej ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyłączona będzie wyraźnie praca cudzoziemca będącego:
W uzasadnieniu do wprowadzanych zmian wyjaśniono: Zważywszy, że na podstawie umowy cywilnoprawnej pracę może wykonywać cudzoziemiec będący przedsiębiorcą, świadczącym usługi w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, podlegającą obowiązkowi wpisu do CEiDG, jak też cudzoziemiec, który nie prowadzi działalności gospodarczej – w projekcie należało wyraźnie wyłączyć stosowanie ustawy wobec podmiotów, które wykonują pracę w związku z rzeczywiście prowadzoną działalnością gospodarczą.
Wyjaśniono także: Jeżeli status wpisu przedsiębiorcy w CEIDG będzie oznaczony jako „wykreślony” bądź „zawieszony”, to oznacza, że podmiot ten faktycznie nie prowadzi działalności gospodarczej. Zatem umowa cywilnoprawna, na podstawie której taki cudzoziemiec wykonuje pracę, powinna być traktowana jako powierzenie pracy w rozumieniu przepisów wprowadzanej ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W takim przypadku dostęp cudzoziemca do polskiego rynku pracy będzie podlegać przepisom tej ustawy, bez względu na to, czy umowa została zawarta w trakcie aktywnie prowadzonej działalności gospodarczej czy też po jej zawieszeniu lub wykreśleniu wpisu w CEIDG.
Dodatkowy obowiązek: Projektowane nowe przepisy przewidują obowiązek przekazania organowi, który wydał zezwolenie na pracę – przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi – kopii umowy zawartej z cudzoziemcem. Ten nowy przepis ma mieć na celu:
Co z pozwoleniem na pracę sezonową? Art. 55 projektowanej ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w nowozaprojektowanym brzmieniu stanowi: W zezwoleniu na pracę sezonową określa się:
Jakie postanowienia przewidziano w projektowanych przepisach dotyczących oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi? Nowo zaprojektowany art. 62 ust. 3 lit. e – g omawianej ustawy otrzymał brzmienie, z którego wynika, że w oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi polski podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi zamieszcza się dane dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi, w tym:
Co z kopią umowy w takim przypadku? Do oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi dołączać się będzie dokumenty potwierdzające okoliczności określone w tym oświadczeniu.
Wszystkie osoby zainteresowane aktualną tematyką poprawnego zatrudniania cudzoziemców zapraszamy już 27 stycznia br. na szkolenie pt. Praktyczne aspekty zatrudniania cudzoziemców w 2025 roku – procedury / dokumenty / pobyty / praca / delegowanie / praca tymczasowa / outsourcing.
Szkolenie poprowadzi uznany ekspert – p. Cezary Pytlarz, który zawsze chętnie dzieli się swoją rozległą wiedzą z uczestnikami szkoleń i odpowiada na wszystkie zadawane w trakcie szkolenia pytania.
Link, pod którym można zapoznać się ze szczegółowym programem szkolenia oraz zapisać się na szkolenie: https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/praktyczne-aspekty-zatrudniania-cudzoziemcow-w-2025-roku/