Jeżeli pracodawca przyspieszy termin wypłaty wynagrodzenia i wynagrodzenie za grudzień wypłaci w grudniu – mimo, że normalnie zgodnie z treścią regulaminu pracy wypłaciłby je w styczniu – nie popełni wykroczenia przeciwko prawom pracownika i nie będzie miał nieprzyjemności ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Tak wynika ze Stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 15 listopada 2021 r. (GIP-GBI.0701.119.2021.3) opublikowanego w Gazecie Prawnej z 16 grudnia 2021 r. Jak wyjaśnił GIP z punktu widzenia prawa pracy dopuszczalna jest wypłata wynagrodzenia w terminie poprzedzającym termin określony w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy jako termin wypłaty wynagrodzenia za pracę. Wykroczenie popełnia ten, kto wypłaca wynagrodzenie po ustalonym terminie.
Należy jednak zwrócić uwagę, że GIP zaznaczył, iż kwestia ewentualnych skutków finansowych na gruncie prawa podatkowego, wynikających z dokonania wypłaty w terminie wcześniejszym niż ustalony, wykracza poza zakres właściwości Państwowej Inspekcji Pracy.
Pracodawcy, którzy z powodu konieczności dostosowania systemów kadrowo – płacowych do wymogów wprowadzonych przez Nowy Ład obawiali się, czy takie rozwiązanie będzie zgodne z prawem pracy mogą się więc przestać się martwić tą kwestią problemu.
Jakkolwiek, jak informuje serwis Prawo.pl – prawo podatkowe też nie stoi na przeszkodzie wcześniejszej wypłacie wynagrodzenia (ŹRÓDŁO) opisane rozwiązanie trzeba jednak jeszcze poddać dodatkowej analizie na gruncie podatkowym i ubezpieczeniowym.
Zapraszamy na szkolenie „Lista płac w 2022 r. z uwzględnieniem zmian wynikających z Polskiego Ładu”, specjalnie dla wszystkich zapracowanych i czekających na ostatnie stanowiska tegorocznej wykładni – zorganizowane 30 grudnia 2021 roku.
Więcej szczegółów tutaj:
Polski Ład: Lista płac w 2022 z uwzględnieniem zmian wynikających z Polskiego Ładu