Jak informuje serwis Prawo.pl (Źródło: Krzysztof Koślicki) rozliczanie wynagrodzeń pełne jest niejasności, a rozporządzenie z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych mnoży wątpliwości. Pracodawcy mają ogromny problem. (…) Z powołanego rozporządzenia wynika, że pracodawcy i zleceniodawcy wypłacający wynagrodzenia od dnia 1 stycznia 2022 r., do obliczenia zaliczek na PIT mają stosować zasady obowiązujące w ubiegłym roku (czyli przed wejściem w życie podatkowej części Polskiego Ładu), jeśli są one korzystniejsze dla zatrudnionych. (…) Wysokość zaliczki od wynagrodzeń wypłacanych w styczniu, u pracowników czy zleceniobiorców, a także emerytów oraz rencistów, osiągających miesięczny przychód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r. (…) Oznacza to zatem, że pracodawcy mają teraz liczyć zaliczki według starych i nowych zasad. Jeśli korzystniejsze dla pracowników będzie zastosowanie starych regulacji, pracodawca czy zleceniodawca ma zastosować stare zasady, a brakujący podatek doliczyć w przyszłości.
Cytowana przez portal Prawo.pl ekspert Izabela Rutkowska zwraca uwagę, że przepisy rozporządzenia mogą być korzystne w przypadku osób, które uzyskują przychody tylko z jednego źródła. Tam można uchwycić moment, w którym należy zaprzestać rozliczania podatku według zasad z 2021 r. Dla pozostałych osób przeliczenia te mogą okazać się tylko chwilową ulgą w obciążeniach podatkowych. To, co zostanie im zwrócone, będą musieli dopłacić w rozliczeniu rocznym.
Jeszcze raz zapraszamy na szkolenia z Nowego Ładu. Nasi eksperci na bieżąco śledzą interpretacje i opinie dotyczące nowych przepisów.