Będzie zupełnie nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców. Planuje się, że będzie uchwalona nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców. Jej projekt został umieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji (Źródło).
Projektodawcy poinformowali, że kierunkowym celem nowelizacji jest dostosowanie zasad dostępu cudzoziemców do rynku pracy, tak żeby elastycznie odpowiadały na zmieniający się popyt na pracowników cudzoziemskich.
Projektodawcy wskazują też bardziej szczegółowe cele wprowadzenia zupełnie nowych przepisów. Jednym z nich jest usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom oraz zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy. W uzasadnieniu do projektowanej nowej ustawy informuje się, że w celu zmniejszenia barier administracyjnych w projekcie przewidziano m.in. ograniczenie liczby procedur dostępu cudzoziemców do rynku pracy i formalności w ich obrębie. Przykładowo projektowana ustawa nie będzie przewidywała informacji starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy, której uzyskanie jest obecnie warunkiem wydania zezwolenia na prace cudzoziemca. Projekt ustawy przewiduje także rezygnację z instytucji przedłużenia zezwolenia na pracę.
Nowa ustawa ma również wprowadzić zmiany organizacyjne w systemie legalizacji pracy cudzoziemców, które zwiększą jego efektywność i skrócą czas na uzyskanie zezwolenia. Projektodawcy podkreślają, że w ich ocenie, rezygnacja z testu rynku pracy oraz elektronizacja procedur dotyczących dostępu cudzoziemców do polskiego rynku spowoduje znaczne skrócenie i uproszczenie postępowań w sprawach zezwoleń na pracę oraz wpisu oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców do ewidencji oświadczeń. Zakładane jest, że będzie to miało istotny wpływ na zmianę sposobu obsługi wniosków pracodawców oraz składanych oświadczeń, a w konsekwencji na rozwiązania organizacyjne w urzędach rozpatrujących sprawy.
W nowej ustawie mają być wprowadzone lepsze niż funkcjonujące obecnie narzędzia do zwalczania nadużyć, ochrony krajowego rynku pracy oraz migrantów. Będzie temu miało służyć doprecyzowanie przesłanek wydania oraz odmowy wydania zezwolenia na pracę oraz wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń, dających podstawę prawną do odmowy udzielenia zezwolenia lub wpisu oświadczenia w różnych przypadkach.
Będą wprowadzone mechanizmy przeciwdziałania wyzyskowi cudzoziemców i zaniżaniu standardów na rynku pracy, które wg projektodawców będą polegały przede wszystkim na wprowadzeniu obligatoryjnej przesłanki odmowy udzielenia zezwolenia na pracę, gdy pracodawca nie opłaca składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne lub zaliczek na podatek dochodowy. Dotychczas przesłanka ta miała charakter fakultatywny.
Nowa ustawa ma także wprowadzić pełną elektronizację postępowań. W uzasadnieniu do projektu tej ustawy deklarowane jest, że :
Proponuje się, aby ustawa weszła w życie w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia. Przewiduje się też, że ustawa będzie zawierała przepisy przejściowe pozwalające na dostosowanie systemu teleinformatycznego do nowych przepisów w ciągu 6 miesięcy.
Przypominamy, że dla nas w najwyższym stopniu profesjonalne szkolenia z tematyki zatrudnienia cudzoziemców prowadzi uznany ekspert i wykładowca Pan Cezary Pytlarz.
Na zupełnie nowe przepisy musimy jeszcze trochę poczekać, natomiast obowiązujące zasady zatrudniania cudzoziemców trzeba znać już teraz, żeby ustrzec się od błędów i nieprzyjemności będących ich konsekwencją. Zatem zapraszamy na szkolenie połączone z warsztatami pt. „Zatrudnianie cudzoziemców na terenie RP”, które odbędzie się 27-28.10.2022
Zatrudnianie cudzoziemców na terenie RP – szkolenie / warsztaty