Co się dzieje z sygnalistami? Ostateczny termin na wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących sygnalistów to 17 grudnia br.
Jak dowiadujemy się ze stront RCL, Stały Komitet Rady Ministrów przyjął kolejny projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (UC101) i rekomendował go Radzie Ministrów. (Źródło)
Zgodnie z projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa z 12 lipca br. informacją o naruszeniu prawa, którą będzie zgłaszał sygnalista będzie informacja, w tym uzasadnione podejrzenie, dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w podmiocie prawnym, w którym zgłaszający:
Będzie to też informacja dotyczącą próby ukrycia takiego naruszenia prawa.
Nowe przepisy będzie się stosować do osoby fizycznej, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym do m.in. pracownika (ale też kandydata do pracy i byłego pracownika), pracownika tymczasowego oraz osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, również na podstawie umowy cywilnoprawnej czy przedsiębiorcy.
Sygnalista – który formalnie będzie nazywany „zgłaszającym” – będzie podlegać ochronie (tj. zakazowi podejmowania wobec niego działań odwetowych, próby lub groźby zastosowania takich działań np. zakazowi dokonania wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy albo zakazowi niezawarcia kolejnej umowy o pracę na czas określony lub niezawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony, po rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony) – pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacja dotyczy interesu publicznego i jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że informacja taka stanowi informację o naruszeniu prawa.
Nowy projekt przewiduje, że kto podejmuje działania odwetowe wobec osoby, która dokonała zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia lub osoby powiązanej ze zgłaszającym – będzie podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli podejmujący działania odwetowe będzie działał w sposób uporczywy, to będzie podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 2 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów które nakładają np. m.in. pracodawców obowiązek wprowadzenia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń przez sygnalistów. Te przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.