Rekrutacja to proces poszukiwania, przyciągania i zatrudniania nowych pracowników. Rekruterzy (specjaliści ds. rekrutacji) specjalizują się w tej dziedzinie i pomagają organizacjom w zatrudnianiu nowych pracowników. Ich zadanie to ogólnie biorąc pozyskiwanie kandydatów, tj. publikowanie ofert pracy, przeprowadzanie rozmów z potencjalnymi pracownikami i podejmowanie ostatecznej decyzji o zatrudnieniu. Rekrutacja może być wyzwaniem w każdej branży, jednak jeszcze większym bywa w przypadku stanowisk technicznych, w tym w obszarze IT. Najbardziej skuteczni rekruterzy to ci, którzy rozumieją potrzeby swoich klientów, wykazują szczegółowe zrozumienie potrzeb firmy, której próbują pomóc, a przede wszystkim są kreatywni. Muszą oni bowiem tak tworzyć oferty pracy, aby przemawiały one do konkretnych grup docelowych.
Rolą rekrutera jest znalezienie najlepszego kandydata na dane stanowisko pracy. Oznacza to, że rekruter musi ściśle współpracować z menedżerem zatrudniającym, tak aby określić potrzeby firmy w zakresie zatrudnienia, a także zidentyfikować umiejętności, doświadczenie i cechy osobowości wymagane na danym stanowisku. Musi również wybrać najbardziej adekwatne sposoby rozpowszechniania ofert pracy. Może to być wykorzystanie internetowych serwisów pracy, mediów społecznościowych lub tradycyjnych mediów drukowanych – w zależności od branży, zakresu obowiązków i pakietu wynagrodzeń. Ogłoszenie o pracę zależy również od rodzaju stanowiska. Na przykład, ogłoszenie o pracę dla inżyniera oprogramowania będzie się różnić od ogłoszenia o pracę dla sekretarki prawnej.
Ogłoszenia o pracę są pierwszym sposobem, w jaki pracodawcy przyciągają potencjalnych kandydatów. Ogłoszenia o pracę muszą być dobrze skonstruowane, jeśli chcemy przyciągnąć odpowiednich kandydatów. W ogłoszeniach o pracę zazwyczaj znajdują się następujące informacje: opis stanowiska, czyli szczegółowy podział obowiązków na danym stanowisku, wymagane kwalifikacje oraz oczekiwane od pracownika wyniki.
Rozmowy z kandydatami są drugim sposobem, w jaki pracodawcy przyciągają potencjalnych kandydatów. Rozmowy powinny być ustrukturyzowane i zorientowane na cel, a ich celem jest ocena dopasowania kandydata do stanowiska. Najlepsi rekruterzy od razu wiedzą, czy dana osoba nadaje się na dane stanowisko. Wiedzą również, jak czytać między wierszami i odkryć potencjalne czerwone flagi podczas rozmowy z kandydatem. Na przykład, jeśli historia pracy kandydata nie jest zgodna z kwalifikacjami wymienionymi w ogłoszeniu o pracę, może być tego powód. Najlepsi rekruterzy będą badać powody, dla których kandydat nie pracuje już na poprzednim stanowisku, dzięki czemu rekruter może podjąć świadomą decyzję o kandydaturze kandydata.
Podobnie jak rozmowy kwalifikacyjne, decyzja o zatrudnieniu jest kolejnym sposobem, w jaki pracodawcy przyciągają potencjalnych kandydatów. Najlepsi rekruterzy podejmują decyzję o zatrudnieniu w odpowiednim, wcześniej zapowiedzianym czasie i niezwłocznie informują o niej kandydata. Najlepsi rekruterzy rozumieją, że im dłużej zwleka się z decyzją o zatrudnieniu, tym bardziej prawdopodobne jest, że firma może stracić kandydata na rzecz innej firmy oferującej pracę.
Kiedy proces zatrudniania jest zakończony, praca rekrutera nie jest zakończona. Rekruter nadal musi pomóc nowo zatrudnionej osobie w rozpoczęciu pracy, przedstawiając ją nowym współpracownikom, pomagając jej w rozpoczęciu pracy i przygotowując ją do zadań administracyjnych związanych z nową pracą.
Najlepsi rekruterzy rozumieją znaczenie tej fazy i upewniają się, że wdrożenie nowego pracownika do pracy będzie tak płynne, jak to możliwe.