Prawo do emerytury przysługuje mężczyznom i kobietom, którzy osiągnęli już wiek emerytalny. W Polsce jest to odpowiednio 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Do tego czasu, będąc zatrudnionym jako pracownicy, musimy odprowadzać składki emerytalne do ZUS lub innej instytucji prowadzącej tego typu działalność. Wyliczenie stażu pracy nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak możemy się zastanawiać czy lata spędzone w szkole również wliczają się do emerytury?
Zgodnie z art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, lata spędzone w liceum nie wliczają się do stażu pracy. Jest to spowodowane faktem, że nauka zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum należy do obowiązku szkolnego każdego obywatela. Tym samym, do ukończenia 18 roku życia istnieje obowiązek nauki, a jego zaniechanie grozi postępowaniem sądowym i karą finansową. Czym innym może być okres zatrudnienia, kiedy uczeń zawarł umowę o odbyciu stażu pracy, przyuczeniu do zawodu lub do wykonywania określonej pracy jeszcze w czasie nauki w liceum. Wtedy z jego wynagrodzenia odprowadzana jest składka emerytalna do ZUS, a ten ma podstawy do uwzględnienia czasu wykonywania danej pracy do emerytury.
W przypadku studiów wyższych jest inaczej, gdyż te zaliczają się do tzw.: okresu nieskładkowego. Oznacza to, że nawet pomimo nie opłacania składek emerytalnych, względy społeczne przemawiają za uwzględnieniem tego okresu do stażu ubezpieczeniowego. W ten sposób, niezależnie od tego ile trwały dane studia wyższe (3-letnie licencjackie, 4-letnie inżynierskie czy 5-letnie magisterskie) będą się one sumowały na 8 lat stażu pracy. Oprócz studiów wyższych, do okresu nieskładkowego wliczają się również inne formy dokształcania zawodowego po studiach, a także okresy czasowej niezdolności do pracy np.: w wyniku choroby lub macierzyństwa.
Okresy stażu pracy podzielone są na składkowe i nieskładkowe. Lata nauki w szkole wyższej uwzględniane są jako okres nieskładkowy, a te nie mogą przekroczyć 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Okresem składkowym będzie zatem wszelki czas pracy zarobkowej na umowę o pracę. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek opłacania składek do ZUS. W przypadku pracy na umowę zlecenie, musimy się liczyć z tym, że przepracowany okres nie będzie się wliczał do stażu pracy, ponieważ takiej umowy nie reguluje Kodeks Pracy. Jednakże warto jest się dopytać czy pracując na umowę zlecenie pracodawca będzie odprowadzał składki emerytalne, w takim wypadku, również i taka forma pracy będzie się wliczała do emerytury. Oprócz urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, okresów pobierania świadczeń chorobowych, rehabilitacyjnych czy powypadkowych, okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy prowadzenia działalności gospodarczej, również okres czynnej i zawodowej służby wojskowej w Wojsku Polskim wlicza się do świadczeń emerytalnych.
Wysokość przyznawanej emerytury będzie zależeć od naszego stażu pracy. Im jest on dłuższy, to znaczy, że tym więcej składek odprowadzimy na nasz fundusz emerytalny. Chociaż przejście na emeryturę przyznaje się po osiągnięciu wieku emerytalnego, tak istotny staje się wtedy staż pracy. Z reguły dla mężczyzn jest to 40 lat, a dla kobiet 35 lat, chociaż możliwe jest również opłacanie wyższych stawek przy krótszym czasie zatrudnienia, co się przekłada na podobny wynik.
Obecnie w Polsce obowiązują trzy filary emerytalne. Pierwszy filar to ZUS, drugi to OFE (oba obowiązkowe), a trzeci to dobrowolne konta emerytalne PPK, PPE, IKE i IKZE. Zabezpieczając się na przyszłość, możemy opłacać również prywatne składki, a te zgromadzone w banku będą nam wypłacane dopiero na emeryturze. W ten sposób istnieje wiele sposobów zabezpieczenia emerytalnego, służących zapewnieniu sobie godnego życia na emeryturze.
Aby poznać bliżej prawo pracy zapraszamy do uczestnictwa w naszych szkoleniach z prawa pracy.