Jak rozliczyć przejazd z domu do biura przy pracy zdalnej hybrydowej? Praca zdalna na podstawie Kodeksu pracy jeszcze nie obowiązuje, a już wydawane są pierwsze stanowiska urzędowe na jej temat. Raczej nie ma wątpliwości, że jeżeli pracownik pracujący zdalnie hybrydowo zostanie wezwany do np. biura pracodawcy, w której pracuje stacjonarnie np. 3 dni w tygodniu i to wezwanie nastąpi w godzinach pracy – to taki przyjazd do biura będzie traktowany jako czas pracy pracownika. Potwierdziło to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Problematyczna jest natomiast kwestia jak traktować przejazd, gdy pracownik wykonujący pracę zdalną hybrydową, który np. w poniedziałek i wtorek pracował zdalnie w domu (od 7.00 do 15.00), w środę o godzinie np. 6.00 wyjedzie do pracy, żeby na 7.00 być w biurze. Opisana sytuacja może budzić wątpliwości tym bardziej, gdy dom pracownika jest w innej miejscowości niż biuro.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyraziło już pogląd w tej kwestii (w opinii dla portalu Prawo pl oraz dla Aktualności Kadrowych WIP nr 26 z lipca br.) (Źródło)
Zgodnie z projektowaną definicją pracy zdalnej, praca taka będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika. Jak wyjaśniło Ministerstwo oznacza to, że miejscem wykonywania pracy zdalnej zawsze będzie miejsce wskazane przez pracownika, a następnie każdorazowo uzgodnione z pracodawcą (tj. zaakceptowane przez niego). Natomiast podstawę formalną podróży służbowej stanowi polecenie wyjazdu służbowego, które powinno określać zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Zadanie musi być skonkretyzowane, nie może mieć charakteru generalnego. Oznacza to, że w trakcie podróży służbowej pracownik ma obowiązek wykonywać pracę (zgodnie z poleceniem pracodawcy), jednakże nie mogą to być te same zadania służbowe, które pracownik wykonuje na co dzień. W związku z tym przejazd z miejscowości wykonywania pracy zdalnej do miejscowości, w której mieści się biuro nie jest traktowany jako podróż służbowa, a czas dojazdu pracownika np. z domu (miejsce pracy zdalnej) do pracy w biurze i z pracy do domu nie jest czasem pracy. Natomiast w sytuacji, gdy w trakcie wykonywania pracy zdalnej pracownik zostanie przez pracodawcę wezwany do wykonywania pracy w biurze, to czas dojazdu będzie wliczony do czasu pracy.
Wszystkich, którzy są i będą zaangażowani we wprowadzanie pracy zdalnej w swojej firmie, instytucji czy urzędzie serdecznie zapraszamy na: