Jakich danych nie można podawać w skierowaniu na badania kontrolne? W ocenie Urzędu Ochrony Danych Osobowych – pracodawca, który wypisuje pracownikowi skierowanie na badania kontrolne nie może podawać w nim informacji na temat tego, jakiej specjalizacji lekarz wystawił zwolnienie lekarskie temu pracownikowi oraz jak pracownik się czuje – nawet gdyby dowiedział się tego w trakcie rozmowy z pracownikiem. Pracodawca nie może także w treści skierowania wnioskować ani sugerować lekarzowi medycyny pracy jakim dodatkowym badaniom profilaktycznym powinien on poddać pracownika.
Zdaniem UODO, zakres danych, który należy wskazać w treści skierowania nie obejmuje informacji o stanie zdrowia pracownika (w tym o stanie zdrowia psychicznego), a dane dotyczące rodzaju badań profilaktycznych są nadmiarowe dla pracodawcy, do przetwarzania których nie jest uprawniony. Przepisy nie umożliwiają bowiem pracodawcy weryfikacji rodzaju przeprowadzanych badań czy ich wyników (…). Takie stanowisko zostało opublikowane w Biuletynie UODO z grudnia 2023 r.
Faktycznie, skierowanie na badania profilaktyczne powinno zawierać:
Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, w szczególności: otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne, oraz badania dodatkowe, a także wyznaczyć krótszy termin następnego badania, niż to określono we wskazówkach metodycznych, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika. Zatem decyzję o tym, czy poddać pracownika dodatkowym badaniom czy też nie – lekarz medycyny pracy podejmuje samodzielnie, bez wskazówek ze strony pracodawcy.
Wynika to z § 2 ust. 2 i § 4 ust. 2 rozporządzenia MZiOS z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 607).
Zagadnienie: Jak rozwiązać praktyczne problemy w związku z badaniami profilaktycznymi i orzeczeniami lekarskimi? będzie pierwszym omawianym w ramach szkolenia pt. „Prawo pracy – kompendium praktycznych zagadnień”, które już 10 maja br. poprowadzi p. Monika Frączek
Zapraszamy do dołączenia do grupy uczestników
https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/prawo-pracy-kompendium-praktycznych-zagadnien/
Zapraszamy również do wzięcia udziału w innych organizowanych przez nas szkoleniach, które znajdziecie Państwo na naszej stronie:
https://www.mostwanted.edu.pl/
Szczególnie rekomendujemy udział w Konferencji i Warsztacie pt. „Przepisy i praktyka zatrudniania cudzoziemców z uwzględnieniem ostatnich i planowanych zmian”, które odbędą się 22 i 23 maja br. w ramach cyklu „Cudzoziemcy na rynku pracy”.
Zachęcamy także do śledzenia naszej zakładki z aktualnościami: