Zdarzają się sytuacje, że musimy nagle odejść z pracy, gdzie jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zawartej czy to na czas nieokreślony, czy z jasnym końcem zatrudnienia. Obowiązuje nas jednak okres wypowiedzenia, a czasem czy to z powodów osobistych, czy z racji rozpoczęcia nowej pracy, nie możemy czekać do jego końca. Co zrobić w takim przypadku? Czy mamy jakieś opcje skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę? Co w wypadku gdy to pracodawca skłania się ku skróceniu okresu wypowiedzenia? W poniższym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Zgodnie z kodeksem pracy art. 36 paragraf 6, pracownik ma prawo do złożenia wniosku i może z niego skorzystać. Jednak pracodawca nie musi się zgadzać na skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracownika, albo może zaproponować za porozumieniem stron częściowe skrócenie okresu wypowiedzenia. Jakiego okresu wypowiedzenia możemy się spodziewać przy umowie o pracę na czas nieokreślony? Kodeks pracy określa, że zależy to od stażu pracy:
Decyzję o skróceniu okresu wypowiedzenia może też podjąć pracodawca, ale tylko jeśli dzieje się to z konkretnych powodów i w określonych okolicznościach, takich jak:
Jednak w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia umowy o pracę. W każdym innym przypadku w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę potrzebna jest obopólna zgoda.
Jedyne, legalne sposoby, aby skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę to wypowiedzenie ze strony pracodawcy z uwzględnieniem wcześniej omówionych punktów (z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i z innych przyczyn niedotyczących pracowników), lub za porozumieniem stron. Często jedynym wyjściem jest drugi wariant i to na niego decydują się strony. Ze strony pracodawcy jest to korzystne, bo skoro pracownik zdecydował się odejść, to kurczowe trzymanie go do końca okresu wypowiedzenia umowy będzie rzutowało na jego efektywność. A pracownikowi pozostającemu na stanowisku, któremu skrócono trzymiesięczny okres wypowiedzenia na mocy porozumienia stron, będzie zależało, żeby zostawić po sobie dobre wrażenie.
Prośba powinna być zawarta pisemnie, w dwóch lub trzech egzemplarzach, w zależności od struktury firmy, jeden dla pracownika, pozostałe dla pracodawcy. Muszą się w niej znaleźć:
Warto również pamiętać, że prośba o skrócenie okresu wypowiedzenia nie jest objęta żadnymi ograniczeniami i może wskazywać dowolny termin, a zgoda na nią zależy od danego pracodawcy.
W życiu każdego może zdarzyć się sytuacja, gdy będziemy musieli zakończyć współpracę z dotychczasowym pracodawcą. Niezależnie od nastrojów i atmosfery, pamiętajmy o kulturze osobistej i nie bacząc na decyzję drugiej osoby, spróbujmy się postawić w jej położeniu. Pamiętajmy też, że zmiana długości przysługującego okresu wypowiedzenia umowy o pracę to tylko dobra wola pracodawcy. W czasie trwania okresu wypowiedzenia nic nie zwalnia nas także z wypełniania naszych obowiązków z pełną starannością i pełnym profesjonalizmem.