Kolejne nadchodzące i zapowiadane zmiany w prawie pracy. Projekty nowelizacji przepisów zamieszczone na stronie internetowej Sejmu RP:
Jest to projekt dotyczący przede wszystkim uprawnień rodziców dziecka hospitalizowanego po urodzeniu. Inaczej niż w opracowanym przez MRPiPS projekcie przewidującym dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i innych dzieci hospitalizowanych po urodzeniu – ten projekt przewiduje całkowitą zmianę treści art. 181 Kodeksu pracy.
Projekt został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.
Jest to projekt zredagowany przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP IX Kadencji w odpowiedzi na petycję Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej, którą Komisja uznała za zasadną. Zmiana ma polegać na uproszczeniu i ujednoliceniu procedur kontroli przedsiębiorców i innych pracodawców, realizowanych przez różne państwowe instytucje kontrolne. W obecnym stanie prawnym w przypadku, gdy kontrola ma dotyczyć przedsiębiorców – to inspektor pracy ma obowiązek okazania osobie reprezentującej podmiot kontrolowany, poza legitymacją służbową, także upoważnienie do kontroli. Do kontroli pracodawców nieposiadających statusu przedsiębiorców wystarczające jest okazanie jedynie legitymacji służbowej.
Projekt został skierowany do I czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny
Jest to projekt opracowany w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, dotyczący uzupełnienia katalogu spraw, w których pracodawca jest obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji dotyczących m. in. parametrów, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji wykorzystywane w zakładzie pracy do podejmowania decyzji związanych z sytuacją pracownika (warunki pracy i płacy, a także dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie).
Projekt został skierowany I czytania w Komisjach: Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Gospodarki i Rozwoju oraz Polityki Społecznej i Rodziny.
Projekt przewiduje:
Projekt został skierowany do Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny
Zapowiadane zmiany (co do których nie ma jeszcze projektów regulacji):
Od 1 stycznia 2025 r. płaca minimalna najprawdopodobniej będzie wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa w przypadku zatrudniania na podstawie umów zlecenia i umów, do których stosuje się przepisy o zleceniu – 30,20 zł.
W dniu 15 lipca 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Dialogi Społecznego, na którym jednak nie doszło do kompromisu w sprawie minimalnego wynagrodzenia, jakie miałoby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Oznacza to, że decyzję w tej kwestii podejmie rząd, który ma na to czas do 15 września br. Co istotne, ostateczna wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od kwot, które zostały wcześniej przedstawione do negocjacji członkom Rady Dialogu Społecznego.
W MRPiPS odbyło się spotkanie ekspertów w sprawie nowych przepisów. Zapowiedziano, że przy tworzeniu nowych przepisów będą analizowane rozwiązania stosowane w innych państwach, a także wyniki badań CIOP-PIB (tematyka obciążenia cieplnego pracowników w środowisku gorącym jest badana przez CIOP-PIB w ramach programu wieloletniego pn. Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy, realizowanego w latach 2023-2025).
W temat zaangażowała się także Rada Ochrony Pracy, która już jakiś czas temu zaleciła upowszechnianie problematyki zmian klimatu w środowisku pracy. Rada uważa za niezbędne wypracowanie systemu prac legislacyjnych, który uwzględnia zmiany klimatu w środowisku pracy.
Ta zmiana ustawy o PIP jest zapowiadana od dłuższego czasu, jednakże na razie nie został oficjalnie umieszczony w procesie legislacyjnym żaden projekt aktu normatywnego, który by tej kwestii dotyczył. Jednakże tym razem przyznanie inspektorom pracy nowego uprawnienia w postaci ustalenia domniemania stosunku pracy zapowiedział 9 lipca br. na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy – Główny Inspektor Pracy p. Maciej Stanecki.
Serwis Prawo.pl poinformował, że dotarł do projektu, na mocy którego PIP będzie mogła nakazać pracodawcy przekształcenie umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę, jednakże jest on jeszcze wewnętrznie konsultowany w GIP.
(źródło: Grażyna J. Leśniak „Będzie nakaz przekształcenia umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę”)
Pojawiły się informacje, że Główny Inspektor Pracy na posiedzeniu ROP zapowiedział także taką zmianę. Natomiast MRPiPS przekazało serwisowi Prawo.pl, że w resorcie obecnie nie są prowadzone prace nad nowelizacją ustawy o ochronie sygnalistów. Przewidziane jest już bowiem, że w terminie dwóch lat po wejściu w życie ustawy o ochronie sygnalistów będzie sporządzona jej ewaluacja w formie „oceny sutków regulacji ex post”.
(źródło: Grażyna J. Leśniak „Będzie nakaz przekształcenia umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę”)
Agencje Zatrudnienia Wspomaganego będą realizować zatrudnienie ze wsparciem dla osób z niepełnosprawnością, które mają szczególne trudności w samodzielnym znalezieniu i utrzymaniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Projekt będzie realizowany przez MRPiPS z funduszy europejskich w ramach projektu Standaryzacji Zatrudnienia Wspomaganego w Polsce. W projekcie mają zostać wypracowane rozwiązania, które pozwolą wdrożyć model zatrudnienia wspomaganego jako trwałego rozwiązania wspierającego aktywność zawodową osób z niepełnosprawnościami. Celem tego działania jest wsparcie osób z niepełnosprawnością, które nie podejmą zatrudnienia samodzielnie bez indywidualnego i kompleksowego wsparcia. Chodzi tu zwłaszcza o osoby z niepełnosprawnością intelektualną, problemami zdrowia psychicznego, całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi.
(źródło: Beata Dązbłaż „Resort rodziny chce zbudować model zatrudnienia wspomaganego”)
Każdego kto chce uporządkować i uzupełnić swoją wiedzę w zakresie nadchodzących nowych rozwiązań prawnych – serdecznie zapraszamy na jesienną edycję Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy, w trakcie którego będzie okazja spotkania się z najlepszymi ekspertami prawa pracy.
Żeby poznać prelegentów, a także zakres tematyczny Konferencji oraz Warsztatów – wystarczy kliknąć link poniżej: https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Serdecznie zapraszamy również do udziału w organizowanych przez nas szkoleniach:
Zachęcamy także do czytania naszego bloga: