Konkluzje GIP na temat przeprowadzanych kontroli pracy zdalnej. Na stronie internetowej PIP zamieszczony został wywiad, jakiego Główna Inspektor Pracy p. Katarzyna Łażewska-Hrycko udzieliła dla „Forbesa” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Przedstawiła w nim wnioski płynące z kontroli pracy zdalnej przeprowadzanych przez PIP.
Główna Inspektor Pracy poinformowała, że trwające kontrole służą sprawdzeniu poprawności wprowadzenia wewnętrznych postanowień dotyczących pracy zdalnej. Celem kontroli jest to, żeby przepisy były dobrze wdrożone w firmach. Wyjaśniła, że inspektorzy PIP zauważyli szereg nieprawidłowości w regulacjach obowiązujących u pracodawców m.in. brak uzgodnienia wewnętrznych przepisów z przedstawicielstwem załogi, czy brak postanowień, które w regulaminie pracy zdalnej czy porozumieniu w sprawie pracy zdalnej muszą się znaleźć zgodnie z postanowieniami Kodeksu pracy. Pracodawcy powinni także wiedzieć, że PIP w trakcie kontroli zwraca uwagę na uregulowania dotyczące BHP (przede wszystkim na poprawność sporządzenia oceny ryzyka oraz na poinformowanie pracowników, w jaki sposób powinni bezpiecznie wykonywać pracę zdalną).
Główna Inspektor Pracy informuje w wywiadzie, żeby nie bać się kontroli pracy zdalnej. Niemniej jednak lepiej być dobrze przygotowanym, ponieważ kontrole nie będą tylko „doradcze”. Inspektor PIP ma prawo użyć przysługujących mu środków władczych np. w ramach kontroli postępowania pracodawcy wobec pracowników uprawnionych do wnioskowania o pracę zdalną na szczególnych zasadach.
W wywiadzie poruszony został także wątek poprawnego przeprowadzania przez pracodawcę kontroli pracującego zdalnie, pracy zdalnej okazjonalnej, zasad zwrotu kosztów pracy zdalnej, popularności konkretnego rodzaju pracy zdalnej: okazjonalnej, częściowej, całkowitej.
Wywiad jest dostępny na: https://www.pip.gov.pl/aktualnosci/glowny-inspektor-pracy-dla-magazynu-forbes