Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed substancjami reprotoksycznymi. Dostępny na stronie internetowej RCL projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy ma na celu wdrożenie postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy. Projekt ma pilny charakter, gdyż w dniu 5 kwietnia 2024 r. upłynął termin na wdrożenie ww. dyrektywy.
W wyniku nowelizacji zmieniony ma zostać art. 222 Kodeksu pracy, który po nowelizacji będzie stanowił, że w razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym, pracodawca będzie musiał:
Pracodawca będzie też musiał:
Zgodnie z uzasadnieniem do wprowadzonych zmian – substancje reprotoksyczne są to substancje, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Wg. informacji Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB) substancje reprotoksyczne występujące w polskich przedsiębiorstwach to m.in: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego, metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Pracownicy pracujący w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi są zatrudnieni w zasadzie we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki, a przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, a także w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Podobnie jak w przypadku czynników rakotwórczych lub mutagenów, substancje reprotoksyczne wzbudzają szczególnie duże obawy, ponieważ mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników i ich potomstwa. Dlatego należy chronić pracowników przed substancjami o takim działaniu.
W załączonym do projektu nowelizacji Kodeksu pracy projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy, określono nie tylko wykaz substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym i sposób ich rejestrowania, ale także:
Dotychczasowe przepisy rozporządzenia MZ w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy zachowają moc do dnia wejścia nowego rozporządzenia. (Źródło)
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową:
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
Zapraszamy do udziału w majowej Konferencji i Warsztacie dotyczących zatrudniania cudzoziemców pt. Przepisy i praktyka zatrudniania cudzoziemców z uwzględnieniem ostatnich i planowanych zmian:
https://cudzoziemcy.mostwanted.edu.pl/
Polecamy także czytanie naszego bloga:
https://www.mostwanted.edu.pl/blog/