Poprawne zatrudnianie cudzoziemców topowym tematem PIP. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej 9 kwietnia br. przedstawiciele Głównego Inspektoratu Pracy omówili sytuację cudzoziemców na polskim rynku pracy. Głównym punktem posiedzenia Komisji było rozpatrzenie informacji Państwowej Inspekcji Pracy „Problematyka powierzania i wykonywania pracy w Polsce przez cudzoziemców, w szczególności obywateli Ukrainy, w działaniach kontrolno-nadzorczych Państwowej Inspekcji Pracy realizowanych w latach 2022-2023 oraz w działaniach informacyjno-edukacyjnych wdrożonych w konsekwencji zwiększonego napływu cudzoziemców do Polski w związku z wojną ukraińsko-rosyjską”.
Na podstawie na razie jeszcze wstępnych badań podano, informacje że w 2023 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 9138 kontroli legalności zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców. Nielegalne wykonywanie pracy przez obywateli Ukrainy ujawniono w toku 1964 kontroli, co stanowi 25% kontroli z zakresu legalności zatrudnienia, w których stwierdzono powierzenie pracy obywatelom Ukrainy. Wykazano powierzenie nielegalnej pracy 4747 obywatelom Ukrainy, co stanowi 16% wszystkich objętych kontrolą obywateli Ukrainy (w 2022 r. było to 3948 obywateli Ukrainy – 12%).
Nie jest dla GIP zaskoczeniem, że skargi, z jakimi najczęściej zwracają się do PIP cudzoziemcy, są identyczne z tymi, które wpływają do urzędu od pracowników polskich i dotyczą:
Na to, że dla Państwowej Inspekcji Pracy wątek pracowników cudzoziemskich w Polsce, jest „topowym tematem” świadczy – podkreślany przez GIP – równoległy udział przedstawicieli tego urzędu w wydarzeniach, które miały miejsce w tym samym dniu, w różnych instytucjach. Eksperci PIP brali udział:
Nieco wcześniej (5 kwietnia br.) odbyło się również spotkanie kierownictwa PIP z przedstawicielami placówek dyplomatycznych Meksyku, Argentyny i Kolumbii w Polsce. Rozmawiano o współpracy placówek dyplomatycznych z polską inspekcją pracy w celu ochrony praw obywateli tych państw podejmujących pracę w naszym kraju. Przedstawiciele PIP omówili ramy prawne regulujące pracę cudzoziemców w Polsce, zasady nadzoru i kontroli pracy obcokrajowców przez PIP oraz uwarunkowania związane z ewentualnym egzekwowaniem ich praw. Wskazano obszerne i różnorodne działania informacyjne i prewencyjne PIP, ale podkreślono jednocześnie decydujące znaczenie i rolę, jaką mają do odegrania właściwe instytucje i urzędy w kraju pochodzenia potencjalnych imigrantów zarobkowych w zakresie przekazywania im niezbędnych informacji przed wyjazdem do pracy w Polsce. Strony wyraziły chęć kontynuowania wymiany informacji we wskazanym zakresie. (Źródło)
Wielu pracodawców decyduje się na zatrudnienie obcokrajowców bezpośrednio, czasem także w celu wykonywania na ich rzecz pracy w innym kraju, na korzystanie z pracy cudzoziemca za pośrednictwem agencji zatrudnienia. To wszystko łączy się z problematyką:
Te wszystkie tematy, podane w praktycznej pigułce, zostaną omówione w trakcie Konferencji i Warsztatu pt. „Przepisy i praktyka zatrudnienia cudzoziemców z uwzględnieniem ostatnich i planowanych zmian”, na które serdecznie zapraszamy w dniach 22 i 23 maja br.
Żeby się zapisać – wystarczy kliknąć link poniżej:
https://cudzoziemcy.mostwanted.edu.pl/zgloszenie/
Zachęcamy do udziału Konferencji oraz w Warsztacie i spotkania z wybitnymi ekspertami specjalizującymi się w tej tematyce.
Zapraszamy również do udziału w innych szkoleniach – dzięki którym ułatwicie sobie Państwo codzienną pracę, uzupełnicie i uporządkujecie swoja wiedzę:
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
Zapraszamy także do zaglądania na naszego bloga: