Zgodnie z art. 84 KC, który przez art. 300 KP ma zastosowanie w prawie pracy – w razie błędu co do treści czynności prawnej pracownik może uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli np. o rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron lub od zawarcia porozumienia pogarszającego jego warunki pracy lub płacy. Zwłaszcza podpisanie przez ciężarną pracownicę porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę jest kwalifikowane w orzecznictwie jako błąd stanowiący podstawę uchylenia się przez nią od skutków takiego porozumienia (m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 19 marca 2002 r. I PKN 156/01).
Pracownik może powoływać się tylko na błąd istotny, czyli uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia takiej treści.
Natomiast art. 88 KC stanowi, że uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. W razie popełnienia błędu – uprawnienie do uchylenia od jego skutków prawnych się wygasa z upływem roku od wykrycia tego błędu.
W ocenie Sądu Najwyższego – termin na uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu jest równoważny terminowi do zgłoszenia gotowości podjęcia pracy po przywróceniu do pracy, czyli wynosi 7 dni (art. 48 § 1 KP) i jest liczony od chwili wykrycia błędu.
Przyjmuje się, że sformułowanie to należy rozumieć jako definitywne powzięcie wiadomości o błędzie. “Wykrycie błędu” stanowi zatem powzięcie wiadomości o błędzie, nie zaś możliwość uzyskania takiej wiedzy. Powzięcie wymaganej wiedzy nie zawsze jest wynikiem jednorazowego zdarzenia, lecz może być następstwem bardziej złożonego procesu, np. upewnienia się co do prawdziwości informacji.
Jeżeli pracownik złożył oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli pod wpływem błędu, ale pracodawca nie przyjął tego do wiadomości i nie dopuścił pracownika do pracy – to jest on w ocenie Sądu Najwyższego – w analogicznej sytuacji do pracownika, który otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Zatem pracownik powinien wtedy w ciągu 21 dni wnieść odwołanie do sądu pracy (art. 264 KP). Wyjaśnił to Sąd Najwyższy w wyroku z 15 maja 2024 r. (III PSKP 33/23).
Serdecznie zapraszamy Państwa już 12 i 13 grudnia br. do udziału w Forum Kadrowo-Płacowego dla Praktyków.
Pod hasłem: „Wyzwania w rozliczeniu płac i zarządzaniu polityką wynagrodzeń” – spotykamy się z najlepszymi ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym.
Szczegółowy program Konferencji i Warsztatu znajdziecie Państwo w linkach poniżej:
https://konferencjakadryplace.pl/
https://konferencjakadryplace.pl/warsztat-13-grudnia-2024/
Zachęcamy Państwa także do udziału w naszych jesienno – zimowych szkoleniach:
Każdego kto chce wiedzieć jakie zmiany przepisów i nowe regulacje czekają nas w najbliższym czasie – namawiamy do lektury naszych „Aktualności”. https://www.mostwanted.edu.pl/aktualnosci/