Praca zdalna dalej procedowana w styczniu 2023 roku. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach zaplanowane na 20 grudnia br. zostało odwołane. Komisja spotka się więc już w nowym roku i wtedy odniesie się do poprawek zgłoszonych przez Senat RP. Przypominamy, że Senat zaproponował żeby:
- wniosek o pracę zdalną (który pracodawca mógłby odrzucić tylko ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika) mógł składać też pracownik posiadający orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- znacznie zwiększyć wieku dziecka, którego rodzic będzie mógł złożyć wniosek o pracę zdalną, który pracodawca mógłby odrzucić tylko ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika (z 4 do 10 lat),
- zwiększyć wymiar pracy zdalnej okazjonalnej z 24 do 30 dni w roku kalendarzowym,
- wydłużyć czas na wejście w życie zmian dotyczących pracy zdalnej z dwóch do trzech miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej Kodeks pracy w Dzienniku Ustaw.
Planowane jest, że sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, będzie procedowane na posiedzeniu Sejmu RP w dniach 11, 12 i 13 stycznia 2023 r. (środa-piątek). (Źródło)