Prawa pracy nie będzie w ustawie o ochronie sygnalistów.
W związku z brakiem bezwzględnej większości posłów głosujących za odrzuceniem poprawek Senatu RP do ustawy o ochronie sygnalistów– Sejm RP te poprawki przyjął. (Źródło)
O zakresie merytorycznym tych poprawek pisaliśmy w naszych Aktualnościach 5 czerwca br. (link: https://www.mostwanted.edu.pl/prawo-pracy-nie-bedzie-przedmiotem-zgloszenia-przez-sygnaliste/).
Za tym, żeby prawo pracy nie było wpisane w ustawie o ochronie sygnalistów – 12 czerwca br. opowiedziała się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
Co dalej? Proces legislacyjny jest tak skonstruowany, ze Prezydent RP co do zasady podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia przez Marszałka Sejmu RP a następnie zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
Prezydent ma też prawo odmówić podpisania ustawy (tzw. weto ustawodawcze) i z umotywowanym wnioskiem przekazać ją Sejmowi RP do ponownego rozpatrzenia. Sejm natomiast może większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, odrzucić weto Prezydenta. Prezydent ma również prawo, w przypadku wątpliwości prawnych co do ustawy uchwalonej przez Parlament, złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej zgodności z konstytucją.
Serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa w naszych szkoleniach otwartych i zamkniętych:
Zachęcamy także do czytania naszego bloga: