Przemieszczanie się między miejscem pracy zdalnej i stacjonarnej. Zgodnie z art. 29 § 3 pkt 1 lit g Kodeksu pracy jeżeli pracownik świadczy pracę w kilku miejscach pracy (np. w miejscu pracy stacjonarnej czyli w biurze pracodawcy oraz w miesiącu pracy zdalnej – w swoim domu czy mieszkaniu), to pracodawca informuje tego pracownika (w postaci papierowej lub elektronicznej) nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia go do pracy – o zasadach dotyczących przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy. Ewentualnie, gdy pracownik przejdzie na pracę zdalną w trakcie zatrudnienia – pracodawca aktualizuje mu do końca dniówki informację o warunkach zatrudnienia w tym zakresie. Kodeks pracy nie wskazuje jednak, o czym konkretnie pracodawca powinien napisać i do jakich kwestii się odnieść. Zdaniem MRiPS, informacja taka powinna obejmować kwestię sposobu przemieszczenia się (rodzaj środka transportu), ponoszenia kosztów związanych z tym przemieszczaniem się i kwestii wliczania czasu przemieszczania się do czasu pracy.
(Źródło: Grażyna J. Leśniak „Po nowelizacji kodeksu więcej obowiązków informacyjnych dla pracodawców”)
Także zdaniem Głównego Inspektoratu Pracy, w informacji o zasadach przemieszczania się powinna zostać określona kwestia sposobu przemieszczenia się (środek transportu) oraz ponoszenia kosztów związanych z przemieszczaniem się (Źródło: stanowisko z 14 czerwca 2023 r. opublikowane w Aktualnościach kadrowych WIP sierpień 2023).
Jak poprawnie sformułować informację o warunkach zatrudnienia dla pracownika pracującego zdalnie, który będzie przemieszczał się między dwoma miejscami pracy (zdalnym i stacjonarnym)? Zainteresowanych tą tematyką serdecznie zapraszamy do dołączenia do uczestników szkolenia pt. „Audyt pracy zdalnej – jak rozwiązać problemy i nie ryzykować mandatu od PIP? – stanowiska”, które odbędzie się w dniu 15 września br. i będzie prowadzone przez p. Monikę Frączek.
Szkolenie jest już potwierdzone!