Wszystkim Mamom za ich dobroć, cierpliwość, oddanie i troskę życzymy zdrowia, szczęścia i uśmiechu, wszelkiej pomyślności, spełnienia najskrytszych marzeń oraz samych cudownych chwil.
Z tej okazji przybliżamy tematykę przerw w pracy, do których mają prawo mamy – pracownice.
Przerwa od pracy przy monitorze dla przyszłej mamy:
Ciężarna pracownica korzysta z przerw w pracy przy monitorze ekranowym na szczególnych zasadach. Każda godzina pracy ciężarnej przy monitorze ekranowym (a przyszła mama może pracować może maksymalnie 8 godzin), musi się składać z:
Zatem, przyszła mama może pracować na stanowisku z monitorem ekranowym jednorazowo nie dłużej niż pięćdziesiąt minut, a następnie powinna zrobić sobie dziesięciominutową przerwę, która jest wliczana do czasu pracy.
Czy w czasie 10-minutowej przerwy ciężarna może wykonywać inną pracę? Tak, ale pod warunkiem, że nie będzie to praca przed monitorem ekranowym. Omawiana przerwa nie oznacza bowiem przerwy w pracy w dosłownym tego słowa znaczeniu, tylko przerwę od pracy przy monitorze ekranowym. W tym czasie przyszła mama może wykonywać inne obowiązki, byle nie takie, które wiążą się z obsługą monitora ekranowego.
Ponadto pracownica w ciąży może pracować w pozycji stojącej łącznie 3 godziny w czasie zmiany roboczej, przy czym czas spędzony w takiej pozycji nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po których powinna nastąpić 15-minutowa przerwa.
(Źródło: Tomasz Musialik „Prace wzbronione kobietom w ciąży i karmiącym piersią”, miesięcznik Inspektor Pracy Nr 10 (416) 2017,
Rozporządzenie RM z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz. U. z 2017 r. poz. 796)).
Zgodnie z art. 187 Kodeksu pracy:
Co istotne, dwie przerwy na karmienie dziecka piersią (o ile w takim wymiarze przysługują pracownicy), mogą być na jej wniosek udzielane łącznie. Oznacza to, że karmiąca dziecko piersią pracownica może o godzinę później przyjść do pracy albo o godzinę wcześniej wyjść z pracy. Pracownica, która karmi np. bliźnięta ma analogiczne prawo, żeby o 1,5 godziny później przyjść do pracy albo o 1,5 godziny wcześniej z pracy wyjść.
Przykładowo: Pracownica, karmiąca jedno dziecko, jest zatrudniona na ½ etatu i pracuje w poniedziałki i wtorki po 8 godzin, a w środy 6 godzin. Oznacza to, że w poniedziałki i wtorki ma prawo do dwóch, 30-minutowych przerw na karmienie dziecka piersią (albo jednej, ale za to 60-minutowej), a w środy tylko do jednej 30-minutowej przerwy.
Czy pracodawca musi zaakceptować wniosek pracownicy-mamy o połączenie przerw w jedną? Tak. Potwierdziło to stanowisko MRPiPS, zgodnie z którym jeżeli pracownica karmiąca dziecko piersią złożyła pracodawcy wniosek o łączne udzielanie jej przerw, realizowanych np. przez wcześniejsze kończenie pracy w danym dniu, to pracodawca jest związany takim wnioskiem pracownicy. W tym zakresie nie jest wymagana zgoda pracodawcy.
Czy przerwy na karmienie pracodawca musi zaznaczać w ewidencji czasu pracy pracownicy? Nie. Na takie pytanie odpowiedziało także MRPiPS, wyrażając pogląd, że (…) przerwy na karmienie piersią, zgodnie z przepisem art. 187 Kodeksu pracy, wliczane są do czasu pracy i są w pełni płatne. Z tego też względu nie wymagają one ewidencjonowania w ramach ewidencji czasu pracy.
(źródło: stanowisko MRPiPS z 26 stycznia 2021 r.: https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/8097634,przerwa-na-karmienie-piersia-mrpit-kodeks-pracy-praca-zdalna.html oraz stanowisko dla Aktualności Kadrowych WIP, styczeń – luty 2019).
Wszystkich zainteresowanych regulacjami prawa pracy na temat aktualnych uprawnień rodzicielskich – serdecznie zapraszamy na szkolenie pt. Rodzice w moim zespole – jakie uprawnienia im przysługują?, które już 4 czerwca br. poprowadzi p. Monika Frączek.
Szkolenie jest przewidziane głównie dla kadry kierowniczej, ale każdy stosujący prawo pracy na co dzień będzie mógł w jego trakcie uzupełnić i uporządkować swoją wiedzę.
Szkolenie jest potwierdzone. Zachęcamy do dołączenia do grupy uczestników.
Wystarczy kliknąć link poniżej:
https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/rodzice-w-moim-zespole-jakie-uprawnienia-im-przysluguja/
Zapraszamy także do śledzenia naszych Aktualności: