Terminy powołań do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w 2023 roku. Zgodnie z decyzją nr 176 Ministra Obrony Narodowej z 5 grudnia 2022 r. w sprawie realizacji dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na potrzeby korpusu szeregowych w 2023 roku (opublikowaną w Dzienniku Urzędowym MON z 2022 r. poz. 202), pełnienie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w 2023 r. realizować będzie do 25.000 ochotników w ramach:
Zgodnie z art. 143 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r. poz. 2305), dobrowolna zasadnicza służba wojskowa (DZSW) jest pełniona przez okres do 12 miesięcy. W czasie pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej realizuje się: szkolenie podstawowe w wymiarze do 28 dni zakończone przysięgą wojskową i wydaniem książeczki wojskowej oraz szkolenie specjalistyczne połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w wymiarze do 11 miesięcy. Na podstawie § 4 pkt 2 rozporządzenia MON z dnia 18 maja 2022 r. w sprawie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1078), o powołaniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i terminie stawiennictwa do jej pełnienia szef wojskowego centrum rekrutacji zawiadamia pracodawcę zatrudniającego osobę powołaną do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Taka służba to może być dopiero początek przygody z wojskiem. Osobę, która ukończyła wyłącznie szkolenie podstawowe, przenosi się na jej wniosek do aktywnej rezerwy albo terytorialnej służby wojskowej, a w przypadku braku takiego wniosku przenosi się ją do pasywnej rezerwy. Osobę, która nie ukończyła szkolenia podstawowego ani nie złożyła przysięgi wojskowej zwalnia się z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i przenosi do pasywnej rezerwy. Zgodnie z § 18 ust. 3 powołanego rozporządzenia, szef wojskowego centrum rekrutacji powiadamia pracodawcę o zwolnieniu żołnierza z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Natomiast żołnierza, który odbył DZSW, przenosi się na jego wniosek do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej albo do aktywnej rezerwy. W przypadku gdy nie złoży takiego wniosku – przenosi się go do pasywnej rezerwy. Co istotne, zgodnie z art. 121 ustawy o obronie Ojczyzny, pierwszeństwo w powołaniu do zawodowej służby wojskowej mają osoby, które odbyły DZSW.
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika powołanego do służby wojskowej? Jakie obowiązki ma pracownik wobec pracodawcy w związku z powołaniem? Jak zasady realizacji tych obowiązków wyjaśnia MON? Zainteresowanych tą tematyką zapraszamy na szkolenie pt. „Najszybciej wchodzące zmiany oraz służba wojskowa pracownika”, które w dwóch terminach poprowadzi p. Monika Frączek:
Szkolenie w dniu 24 stycznia 2023 r.:
Szkolenie w dniu 14 lutego 2023 r.: