Wiadomo co będzie w kolejnym projekcie ustawy o sygnalistach. MRPiPS odniosło się do części uwag zgłoszonych do projektu o sygnalistach datowanego na 26 luty 2024 r. W tabeli stanowiącej materiał przekazany na spotkanie robocze Stałego Komitetu Rady Ministrów MRPiPS przedstawiło zestawienie uwag do tego projektu. Wynika z niego przede wszystkim, że w ostatecznym projekcie ustawy o ochronie sygnalistów nie będzie drastycznej różnicy w minimalnym odszkodowaniu za mobbing czy dyskryminację sygnalisty w porównaniu z odszkodowaniem dla mobbingowanego czy dyskryminowanego „zwykłego” pracownika. Na rozbieżność w tym zakresie (minimalne wynagrodzenie za pracę vs dwunastokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszanego do celów emerytalnych w „Monitorze Polskim” przez Prezesa GUS) uwagę zwrócił RCL oraz Minister Rozwoju i Technologii. W odpowiedzi MRPiPS zapowiedziało, że uwagę uwzględni przez obniżenie minimalnego odszkodowania dla sygnalisty. Zostanie zapisane w kolejnym projekcie ustawy, że sygnalista wobec którego dopuszczono się działań odwetowych ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego lub prawo do zadośćuczynienia.
Ponadto – na skutek uwagi MRiT – zmodyfikowany zostanie przepis dotyczący wejścia w życie nowych regulacji. Będzie przewidziane, że ustawa o ochronie sygnalistów wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
Te wymienione przepisy wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw.
Oznacza to, że wprowadzając wewnętrzną procedurę zgłoszeń dla sygnalistów trzeba będzie dodatkowo poinformować, że jej postanowienia informujące o dokonywaniu zgłoszeń zewnętrznych do RPO albo organów publicznych będą faktyczną wskazówką, gdy te zgłoszenia zaczną funkcjonować. Należy uznać, że w dniu wprowadzania wewnętrznej procedury data od kiedy zaczną obowiązywać przepisy o zgłoszeniach zewnętrznych będzie już wiadoma i będzie można ją od razu podać do wiadomości załogi.
Ponadto m.in.: