Zakładamy część E w aktach osobowych. Niektóre firmy pewnie zrobią to już w lutym br. Inne – w razie takiej potrzeby. Obowiązek taki będzie wprowadzony w wyniku nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2369). Nowe przepisy będą stanowić, że w części E akt osobowych będzie się gromadzić i przechowywać dokumenty związane kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu, czyli:
Ponadto będzie uregulowane, że dokumenty znajdujące się w części E akt osobowych pracownika będzie przechowywać się w wydzielonych częściach dotyczących danej kontroli, którym będzie się przyporządkowywać odpowiednio numery E1 i kolejne. Obowiązek zachowania porządku chronologicznego, numerowania dokumentów oraz tworzenie wykazu dokumentów będzie dotyczy każdej z tych części.
Natomiast w związku z usunięciem z akt osobowych pracownika informacji związanej z kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą pracownika na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu oraz z badaniem pracownika na obecność w jego organizmie alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu przeprowadzonym przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego – będzie się usuwać całą wydzieloną część dotyczącą tej informacji, a pozostałym „podczęściom” (o ile będzie więcej niż jedna w części E), trzeba będzie przyporządkować się następujące po sobie numery.
Planowane jest, że nowe przepisy wejdą w życie w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia nowelizującego w Dzienniku Ustaw (Źródło).
Nasi wykładowcy są na czasie i o tych nowych zasadach zostaniecie dokumentowania kontroli stanu trzeźwości pracownika lub obecności w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu dowiecie się Państwo więcej na szkoleniu pt. „Najszybciej wchodzące zmiany (praca zdalna, badania profilaktyczne, zmiana uprawnień rodziców adopcyjnych, kontrola trzeźwości) oraz służba wojskowa pracownika”, które jest zaplanowane na 14 lutego br., a które poprowadzi p. Monika Frączek
Do tego czasu prawdopodobnie będzie już znana także ostateczna treść rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika. To będzie więc bardzo praktyczne i potrzebne szkolenie. Serdecznie zapraszamy.
Ponadto kontroli trzeźwości i obecności w organizmie pracownika środków działających podobnie do alkoholu będzie tematem wystąpienia p. Marcina Staneckiego, dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej na konferencji w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy.
Serdecznie zapraszamy do udziału: https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Na konferencji OKPP będziemy rozmawiać o konkretnych, nowych rozwiązaniach prawnych, które wejdą w życie i będziemy wspólnie analizować ich poprawne stosowanie.