Czy można świadczyć pracę zdalną przez kilka godzin? Czy pracodawca może się zgodzić, żeby pracownik – z własnej inicjatywy – przez kilka godzin pracował zdalnie z domu, a po południu przyjechał do biura pracodawcy i dokończył pracę stacjonarnie? Przyjmuje się, że opisana sytuacja jest możliwa, ponieważ tylko praca zdalna okazjonalna musi być koniecznie wykorzystywana w pełnych dniówkach (ponieważ jej limit to 24 dni w roku kalendarzowym). Natomiast w przypadku pracy zdalnej częściowej (tej, za którą pracodawca jest obowiązany wypłacać ryczałt z tytułu kosztów pracy zdalnej) – nie ma takiego ograniczenia.
Pogląd o dopuszczalności dzielenia dnia pracy na kilka godzin pracy zdalnej i kilka godzin pracy stacjonarnej w przypadku pracy zdalnej częściowej potwierdziło stanowisko MRPiPS z 12 czerwca 2023 r. (Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 z 1 lipca 2023 r.), w którym wyrażono pogląd, że przepisy Kodeksu pracy nie wykluczają możliwości wykonywania pracy zdalnej w formie tzw. hybrydowej, także w ramach jednego dnia roboczego. A więc dopuszczalne jest np. świadczenie przez pracownika pracy w siedzibie pracodawcy przez określoną część dobowego wymiaru czasu pracy, a przez pozostałą część tego wymiaru wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania. Nie wykluczają one również przemieszczania się pracownika między takimi dwoma miejscami wykonywania pracy, przy czym przepisy Kodeksu nie określają zasad w tym zakresie.
Ponieważ Kodeks pracy faktycznie nie zawiera regulacji na ten temat – pracodawca powinien to uregulować we własnym zakresie. Najpraktyczniej będzie jeżeli zasady przemieszczania się w trakcie dniówki z miejsca pracy zdalnej do miejsca pracy stacjonarnej z woli pracownika zostanie doprecyzowane w regulaminie pracy zdalnej albo w porozumieniu w sprawie pracy zdalnej. Nie można także zapominać, że w informacji o warunkach zatrudnienia należy wskazać zasady przemieszczania się między kilkoma miejscami pracy, a więc także pomiędzy miejscem pracy zdalnej i stacjonarnej.
Przypominamy także, że jeżeli praca zdalna już się zacznie i to pracodawca wezwie pracownika w trakcie tej pracy, żeby stawił się w miejscu pracy stacjonarnej to:
Jak natomiast można uregulować kwestię, gdy przejazd odbywa się z woli pracownika? Należy pamiętać, że jeżeli przemieszczanie między miejscem pracy zdalnej i stacjonarnej w trakcie dnia pracy nie odbywa się na polecenie pracodawcy, tylko następuje z inicjatywy pracownika – to nie trzeba zaliczać go do czasu pracy.
Mając to na względzie, wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem będzie jeżeli:
Jeżeli jesteście Państwo ciekawi innych praktycznych stanowisk – nie tylko MRPiPS ale także GIP oraz UODO, a ponadto chcecie:
– to serdecznie zapraszamy Państwa już 18 grudnia br. na szkolenie pt. „Prawo pracy – wykładnia i orzecznictwo 2024/2025”, które poprowadzi p. Monika Frączek.
Link do programu szkolenia oraz zapisu:
Prawo pracy – wykładnia i orzecznictwo 2024/2025 Szkolenie potwierdzone
Serdecznie zapraszamy także do udziału w pozostałych naszych szkoleniach zaplanowanych na grudzień br.
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
Warto sobie zrobić taki przedświąteczny prezent.
Zachęcamy również do organizowania z nami szkoleń zamkniętych – dostosujemy się do Państwa potrzeb:
https://www.mostwanted.edu.pl/szkolenia-zamkniete/
Natomiast każdego kto chce wiedzieć co się dzieje w legislacji – odsyłamy do lektury naszych Aktualności: