Jakie informacje dla związku zawodowego? Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Oznacza to, że także w przypadku wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 – 3 Kodeksu pracy) o zamiarze jego wręczenia pracownikowi – pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą zmianę warunków zatrudnienia.
Czy pracodawca musi także informować reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o nowych warunkach pracy lub płacy, jakie zamierza zaproponować pracownikowi?
Co prawda ocena wypowiedzenia zmieniającego jest możliwa pod warunkiem posiadania wiedzy na temat nowych warunków zatrudnienia, jednakże można w tej kwestii mieć wątpliwości. Rozstrzygnął je Sąd Najwyższy w postanowieniu z 10 stycznia 2024 r. (II PSK 156/22), w którym stwierdził, że:
Konieczne jest to z tego względu, że tylko wtedy zakładowa organizacja związkowa będzie mogła ocenić zasadność zamiaru pracodawcy w płaszczyźnie przyczyn uzasadniających samo wypowiedzenie, jak i adekwatność propozycji nowych warunków do kwalifikacji i możliwości pracownika oraz potrzeb zakładu pracy.
Zastanawiacie się Państwo czy planowane są zmiany legislacyjne, których celem jest ułatwienie wzajemnego kontaktu pracodawcy, pracowników (osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych) oraz przedstawicieli związków zawodowych? Należy uznać, że tak.
Przewidziane jest bowiem, że w ramach najbliższych zmian w przepisach zbiorowego prawa pracy zostanie uregulowane, że pracodawca będzie zapewniał dostęp do zakładu pracy lub innego miejsca wyznaczonego przez pracodawcę do wykonywania pracy osobom niezatrudnionym przez tego pracodawcę, które są przedstawicielami zakładowej organizacji związkowej, która swym działaniem obejmuje tego pracodawcę lub związku zawodowego, którego członkami są osoby wykonujące pracę zarobkową na rzecz tego pracodawcy. (Źródło)
Więcej na temat tego, w jakim zakresie, kiedy i w jaki sposób będą wprowadzane przepisy ułatwiające dialog społeczny a także promowanie zawierania układów zbiorowych – dowiecie się Państwo w trakcie Konferencji w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy, który odbędzie się już bardzo niedługo (24 października 2024 r.).
Prelekcję pt. „Nowe procedury dotyczące porozumień i układów zbiorowych oraz rokowań w sprawie wynagrodzeń” wygłosi p. Jacek Męcina, ekspert z tematyki zbiorowego prawa pracy, członek Rady Dialogu Społecznego oraz Rady ochrony pracy, uczestnik prac legislacyjnych i spotkań naukowych.
Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie Państwo w linkach zamieszczonych poniżej:
https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/konferencja-24-pazdziernika-2024/
https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/strona-jacek-mecina/
Cieszymy się, że już wkrótce się z Państwem zobaczymy.
Jednakże jesień z Most Wanted! to nie tylko OKPP. Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniach zaplanowanych na listopad i grudzień br.
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
Zachęcamy do organizowania z nami szkoleń zamkniętych odpowiadających dokładnie Państwa potrzebom:
https://www.mostwanted.edu.pl/szkolenia-zamkniete/
Każdego kto chce być na bieżąco w kwestiach związanych ze zmianami w przepisach prawa pracy zachęcamy do lektury naszych Aktualności: