KFS ostatni rok na dotychczasowych zasadach.
Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druk sejmowy 948) został skierowany do I czytania w Sejmie RP. Zatem rozpoczął się parlamentarny proces legislacyjny dotyczący:
Przypominamy, że aktualnie ze środków KFS mogą korzystać tylko pracodawcy (tj. osoby zatrudniającej co najmniej jedną osobę). Do środków tych nie mają dostępu osoby samozatrudnione. Jednakże, uwzględniając postulaty partnerów społecznych (tj. strony pracowników i strony pracodawców w ramach Rady Dialogu Społecznego). MRPiPS zaproponowało, że z KFS będą mogły skorzystać również osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilno-prawnych oraz osoby prowadzące firmy jednoosobowe. Obowiązywać ma zasada, że dostęp do KFS będzie zapewniony dla każdego za którego odprowadzana jest składka na Fundusz Pracy (bądź zwolnienie z tego obowiązku na mocy odrębnych przepisów).
Od kiedy będą obowiązywać nowe zasady funkcjonowania KFS? Jakkolwiek należy założyć, że prace nad projektowanymi przepisami zakończą się w pierwszym kwartale tego roku – to nowe przepisy dotyczące KFS mają wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. Trzeba więc przyjąć, że rok 2025 jest najprawdopodobniej ostatnim rokiem działania KFS według dotychczasowych zasad.
Przypominamy jakie są priorytety KSF na 2025 r.:
Z dofinansowania do kształcenia ustawicznego pracowników mogą korzystać pracodawcy będący osobami fizycznymi oraz jednostkami organizacyjnymi (chociażby organizacje te nie posiadały osobowości prawnej) zatrudniającymi co najmniej jednego pracownika (nie ma znaczenia w jakim wymiarze etatu).
Dofinansowanie można uzyskać na różne formy kształcenia ustawicznego (tj. studia podyplomowe, szkolenia, kursy, egzaminy, itp.). Szkolenia mogą odbywać się on-line.
W celu uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego – pracodawca planujący inwestowanie w kształcenie ustawiczne musi złożyć wniosek (papierowy lub elektroniczny) do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności.
W 2025 roku wsparcie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyznawane będzie pracodawcom, którzy spełniają wymagania określone przynajmniej jednym z opisanych poniżej priorytetów:
Przyjmuje się, że przez „nowe procesy, technologie czy narzędzia pracy” w niniejszym priorytecie należy rozumieć procesy, technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskującego pracodawcy, a nie dla całego rynku.
Za procesy biznesowe uznaje się m.in.:
W ocenie urzędów pracy, pracodawca – wnioskodawca, który chce spełnić wymagania tego priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną np. zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami (np. będą odpowiedzialne za raportowanie ESG). Należy jednak pamiętać, że w/w terminy nie są sztywne. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do konkretnego urzędu pracy i zależy przede wszystkim od jednostkowej oceny sytuacji (np. termin dostawy sprzętu, dostępne terminy szkolenia itp.).
Jak udowodnić spełnienie przesłanek? Stosowna decyzja ma zostać podjęta na podstawie jakiegokolwiek wiarygodnego dla urzędu pracy dokumentu dostarczonego przez wnioskodawcę, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp. oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.
Co istotne, wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych, na swoim stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub która wymaga nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrożeniem nowego procesu.
Tu nie ma żadnych ograniczeń co do tematu czy obszaru wybranych form kształcenia ustawicznego. Dofinansowane formy kształcenia ustawicznego mają wspomagać wprowadzenie zmian umożliwiających utrzymanie się na rynku czy pozwalających uniknąć zwolnień czy zatrudnić nowych pracowników. Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest prowadzenie działalności na terenie którejkolwiek z gmin dotkniętych przez powódź oraz oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku z rozszerzeniem/przekwalifikowaniem obszaru działalności firmy z powołaniem się na odpowiedni przepis. Nie ma potrzeby żądać dokumentów finansowych potwierdzających spadek obrotów itp.
Szkolenia, na które pracodawca chciałby otrzymać dofinansowanie powinny zawierać tematykę, w ramach której pracodawcy i pracownicy zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności m.in.:
Szkolenia, które mogą być finansowane w ramach tego priorytetu powinny obejmować szeroki zakres tematów, które pomagają zarówno menedżerom, jak i pracownikom tworzyć zdrowe, wspierające i produktywne miejsca pracy. Przykładowe obszary, które mogą znaleźć się w zakresie tematycznym szkoleń to:
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia tylko dla cudzoziemców.
Środki z KFS mogą być w ich przypadku przeznaczone np. na:
Dostęp do środków z KFS w zakresie tego priorytetu ma każdy pracodawca posiadający PKD w Sekcji Q tj. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna w działach 86 – Opieka zdrowotna, 87- Pomoc społeczna z zakwaterowaniem, 88 – Pomoc społeczna bez zakwaterowania. W ramach tego priorytetu można dofinansować dopuszczalne ustawą formy kształcenia ustawicznego bezpośrednio związane z szeroko pojętą opieką zdrowotną czy opieką społeczną. Należy jednak pamiętać, że w ramach KFS nie można finansować tych samych szkoleń, na które przeznaczone są inne środki publiczne np. środki na specjalizacje pielęgniarek i położnych.
Wnioskujący pracodawca w uzasadnieniu wniosku powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.
Wnioskując, warto też wiedzieć, że kompetencje cyfrowe obejmują również:
Trzeba wykazać, że pracodawca potrzebuje pracowników, którzy będą sprawnie i twórczo posługiwać się narzędziami nowych technologii. Pracodawca ma prawo stwierdzić i chcieć wyeliminować deficyty kompetencji cyfrowych nie tylko w branży IT ale także wśród menedżerów i techników, wśród sprzedawców oraz pracowników biurowych.
W ramach tego priorytetu z KFS będą mogły być finansowane szkolenia mające na celu rozwój tzw. zielonych kompetencji czyli umiejętności pozwalających na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane również szkolenia w obszarze szeroko pojętej ekologii.
Natomiast priorytety wydatkowania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy to:
Jak są rozpatrywane wnioski?
Uważamy, że wiele szkoleń z naszej oferty szkoleniowej wpisuje się w tegoroczne priorytety KFS. Zatem polecamy kontakt z właściwym PUP w zakresie możliwości otrzymania dofinansowania na udział m.in. w następujących szkoleniach:
Najbliższe takie szkolenie pt. „Praktyczne aspekty zatrudniania cudzoziemców w 2025 roku – procedury / dokumenty / pobyty / praca / delegowanie / praca tymczasowa / outsourcing” odbędzie się już 27 stycznia br. i poprowadzi je wybitny ekspert z zakresu tej tematyki p. Cezary Pytlarz.
https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/praktyczne-aspekty-zatrudniania-cudzoziemcow-w-2025-roku/
Zwracamy też uwagę, że 12 i 13 czerwca br. zaplanowane jest wydarzenie „Cudzoziemcy na Rynku pracy”, w ramach którego będzie mieć miejsce nie tylko konferencja, ale także szkolenie w formie warsztatu. Rekomendujemy zaglądanie do naszego kalendarza szkoleń.
Zasady przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy Szkolenie potwierdzone
https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/asertywnosc-w-relacjach-zawodowych/
Szkolenie to odbędzie się w kilku terminach, najszybciej zapraszamy już 6 lutego br. Poprowadzi je doświadczony ekspert – p. Krzysztof Kuchciak.
https://www.mostwanted.edu.pl/produkt/standardy-ochrony-maloletnich-w-praktyce-dzialow-kadr/
To szkolenie to ma na celu przybliżenie nowej wiedzy i zapoznanie z zakresem nowych obowiązków związanych z koniecznością gromadzenia, analizowania i przygotowywania raportów dotyczących różnych aspektów działalności przedsiębiorstwa (instytucji) i ich wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz zarządzanie.
Nasz kalendarz szkoleń sukcesywnie się zapełnia – zapraszamy do odwiedzin na stronie i uczestniczenia w wybranych szkoleniach.
Zapewniamy wysoki poziom merytoryczny (najlepszych ekspertów) i organizacyjny.
Zachęcamy także do organizowania z nami szkoleń zamkniętych odpowiadających dokładnie Państwa potrzebom.
https://www.mostwanted.edu.pl/szkolenia-zamkniete/
Wiele ciekawych informacji, wyroków oraz stanowisk znajdziecie Państwo na naszym Blogu:
https://www.mostwanted.edu.pl/blog/ Zapraszamy do lektury.