MRPiPS poinformowało o „odblokowaniu” prac nad zamianami w liczeniu stażu pracy.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewidujący zaliczanie zatrudnienia cywilnoprawnego do pracowniczego stażu pracy przez dłuższy czas był przedmiotem analiz Komitetu Ekonomicznegp Rady Ministrów, do którego ten projekt został skierowany przez Stały Komitet Rady Ministrów, który omówił projekt i zalecił jego rozpatrzenie w zakresie skutków finansowych dla budżetu państwa projektowanych rozwiązań.
Niedawno MRPiPS poinformowało na LinkedIn, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie rozstrzygnął w/w projekt (jakkolwiek informacji na ten temat nie ma na stronie Rządowego Centrum Legislacji).
Kolejne etapy procesu legislacyjnego to powrót projektu do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, a następnie – Rada Ministrów.
O tym projekcie nowelizacji Kodeksu pracy pisaliśmy już w naszych Aktualnościach 11 listopada 2024 r.
Co się dzieje w legislacji? Jakie nowe zmiany są zapowiadane?
Przypominamy więc tylko, że planowane jest, że nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. i na ich podstawie do okresu zatrudniania (tzw. ogólnego stażu pracy) wliczać się będzie przede wszystkim okresy:
Natomiast do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (czyli do tzw. zakładowego stażu pracy) wliczać się będzie w/w okresy zatrudnienia cywilnoprawnego, w ramach których nowy pracownik świadczył poprzednio pracę na rzecz podmiotu zatrudniającego go na podstawie umowy o pracę.
W przypadku nakładania się różnych okresów pracy na podstawie umów cywilnoprawnych lub nakładania się tych okresów z okresem pozostawania w stosunku pracy, do okresu zatrudnienia wliczać się będzie jeden z tych okresów.
Jak ma to być dokumentowane? Okresy pracy na podstawie umów cywilnoprawnych będzie się potwierdzać zaświadczeniem wydanym przez ZUS o opłaceniu za dany okres składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe albo o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Natomiast okresy prowadzenia przez daną osobę fizyczną pozarolniczej działalności – będzie się potwierdzać zaświadczeniem wydanym przez ZUS o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Wniosek o wydanie, któregoś z wymienionych zaświadczeń będzie składać się do ZUS w postaci elektronicznej za pomocą profilu informacyjnego.
Jakie przepisy przejściowe są przewidziane?
Uprawnienia pracownicze wynikające z wliczenia okresów wykonywania umów cywilnoprawnych do okresu zatrudnienia – będą przysługiwać od dnia wejścia
w życie nowych przepisów.
Okresów wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych – nie będzie wliczać się do okresu zatrudnienia, od którego uzależniony jest okres wypowiedzenia umowy o pracę trwający w dniu wejścia w życie zmian.
Jak zawsze serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniach, których szeroki wybór znajdziecie na naszej stronie internetowej. Formularze zgłoszeniowe są dostępne pod linkiem:
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
W szczególności zapraszamy już 25 kwietnia br. na szkolenie pt. „Cudzoziemiec na polskim rynku pracy – zmiany dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski”.
W trakcie tego szkolenia, nasz wybitny ekspert – p. Cezary Pytlarz wyjaśni w prosty i praktyczny sposób, co konkretnie zmieni się w zatrudnianiu cudzoziemców i jak się to przełoży na Państwa obowiązki.
Szczegółowy program tego szkolenia oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne pod poniższym linkiem:
Zachęcamy do zapisywania się.
Ponadto z przyjemnością zorganizujemy dedykowane specjalnie dla Państwa szkolenie zamknięte z wybranej tematyki. Zainteresowanych prosimy o kontakt z nami:
https://www.mostwanted.edu.pl/kontakt/
Natomiast tym z Państwa, którzy chcą wiedzieć więcej na temat aktualnej wykładni oraz orzecznictwa, rekomendujemy zaglądanie do materiałów zamieszczanych na naszym Blogu.
https://www.mostwanted.edu.pl/blog/