Nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców na finiszu prac legislacyjnych.
W dniu 20 marca br. Sejm RP rozpatrzył stanowisko Senatu RP zawarte w uchwale z dnia 13 marca 2025 r. w sprawie ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk sejmowy nr 1091), o którym pisaliśmy w Aktualnościach z dnia 13 marca br.
Uchwałę tę skierowano do rozpatrzenia przez Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Sprawozdanie tej Komisji, która w dniu 19 marca br. zaopiniowała pozytywnie i rekomendowała przyjęcie przez Sejm części poprawek Senatu – zostało zawarte w druku sejmowym nr. 1099.
Sejm RP na 31 posiedzeniu faktycznie uwzględnił cześć poprawek Senatu – z obszaru tych merytorycznych najistotniejsze są następujące:
Sejm odrzucił natomiast poprawkę Senatu, zgodnie z którą warunkiem powierzenia pracy cudzoziemcowi, byłoby uzyskanie od niego oświadczenia o niekaralności w państwie pochodzenia za przestępstwa m.in. życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności , handlu ludźmi (czyli za przestępstwa inne niż kreślone w art. 270, art. 271, art. 272, art. 273 lub art. 275 Kodeksu karnego).
Po zakończeniu parlamentarnego procesu legislacyjnego – ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została przekazana do podpisu Prezydenta RP.
Omawiana ustawa ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (Źródło)
Przypominamy, że zasadą jest, że Prezydent RP podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia przez Marszałka Sejmu, a następnie to on zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
Termin 7 dni obowiązuje Prezydenta RP w przypadku ustaw pilnych i ustawy budżetowej),
Prezydent ma prawo odmówić podpisania ustawy (przysługuje mu tzw. weto ustawodawcze) i z umotywowanym wnioskiem przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm może większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, odrzucić weto Prezydenta.
Prezydent ma również prawo – w przypadku wątpliwości prawnych co do ustawy uchwalonej przez parlament – złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej zgodności z konstytucją.
Korzystając z okazji zapowiadamy kolejną edycję naszego corocznego Wydarzenia jakim jest Konferencja pt. Cudzoziemcy na Rynku Pracy, po której tradycyjnie zapraszamy na zajęcia warsztatowe.
Tegoroczna edycja Cudzoziemców na Rynku Pracy zaplanowana jest w dniach 12 i 13 czerwca br.
Już wkrótce podamy Państwu szczegółowy program oraz zapowiemy naszych Prelegentów. Zachęcamy, żeby już teraz rezerwować sobie ten termin. Obiecujemy, że:
W oczekiwaniu na Konferencję – zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniach, których szeroki wybór znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej. Formularze zgłoszeniowe znajdziecie Państwo pod linkiem:
https://www.mostwanted.edu.pl/e-szkolenia/
W szczególności zapraszamy już 25 kwietnia br. na szkolenie pt. „Cudzoziemiec na polskim rynku pracy – zmiany dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski”.
W trakcie tego szkolenia, od naszego eksperta p. Cezarego Pytlarza, dowiecie się Państwo w prosty i praktyczny sposób, co konkretnie zmieni się w zatrudnianiu cudzoziemców i jak się to przełoży na Państwa obowiązki.
Szczegółowy program tego szkolenia oraz formularz zgłoszeniowy są pod tym linkiem:
Zapraszamy do zapisywania się.
Ponadto z przyjemnością zorganizujemy dedykowane specjalnie dla Państwa szkolenie zamknięte z wybranej tematyki. Zainteresowanych prosimy o kontakt z nami:
https://www.mostwanted.edu.pl/kontakt/
Natomiast tym z Państwa, którzy chcą wiedzieć więcej na temat aktualnej wykładni oraz orzecznictwa, rekomendujemy zaglądanie do materiałów zamieszczanych na naszym Blogu.