Warunkiem wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca ma być umowa o pracę.
Ponadto obowiązkową przesłanką odmowy udzielenia zezwolenia na pracę będzie fakt nieopłacania przez pracodawcę składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne lub zaliczek na podatek dochodowy.
Wprowadzona także będzie przesłanka odmowy udzielenia zezwolenia na pracę w przypadku, gdy z okoliczności wyniknie, że dany podmiot, który ubiega się o zatrudnienie cudzoziemca został ustanowiony lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium RP.
Takie zasady wynikają z wprowadzonego przez MRPiPS do prac legislacyjnych projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (UC46).
MRPiPS poprosiło o pilne procedowanie tego projektu w trybie obiegowym (czyli m.in. z pominięciem konsultacji z partnerami społecznymi tj. organizacjami pracodawców oraz ze związkami zawodowymi).
Omawiany projekt nową wersją projektu ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy (nad którą prace legislacyjne rozpoczęły się w maju 2024).
Jak wyjaśniło MRPiPS, w aktualnej wersji projektu tytuł został zmieniony ze względu na konieczność podkreślenia przeciwdziałania nielegalnym praktykom w zatrudnianiu cudzoziemców. Projekt zawiera bowiem szereg przepisów uszczelniających oraz rozwiązań, które ograniczą, wyeliminują lub w inny sposób przyczynią się do walki z nadużyciami dotyczącymi dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Celem projektowanej ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP jest bowiem:
Zdaniem MRPiPS jest to utrzymanie dotychczasowego podejścia, zgodnie z którym zasady dostępu cudzoziemców do rynku pracy powinny uwzględniać potrzeby rynku pracy.
Co generalnie przewiduje projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej? Zdaniem projektodawców nowe przepisy:
MRPiPS podkreśla, że bardzo ważne jest zapobieganie nadużywaniu rozwiązań w zakresie dostępu do rynku pracy w sytuacji, gdy faktycznym celem podmiotu ubiegającego się np. o zezwolenie na pracę nie jest zatrudnienie cudzoziemca, a jedynie dostarczenie mu dokumentu uzasadniającego cel i warunki pobytu, z reguły w zamian za wysoką cenę. W ocenie MRPiPS proceder ten przybrał znaczne rozmiary. Konieczne jest więc wzmocnienie narzędzi, które pozwolą skutecznie walczyć z takimi nadużyciami. (Źródło)
Będziemy informować Państwa o przebiegu prac legislacyjnych nad tym projektem.
Cały czas śledzimy tematykę zatrudniania cudzoziemców i oferujemy Państwu szkolenia w tym zakresie prowadzone przez najlepszych, bardzo doświadczonych ekspertów.
Niezmiennie zapraszamy na szkolenia z p. Cezarym Pytlarzem. Każdy, kto uczestniczył w szkoleniu prowadzonym przez p. Cezarego wie, że nie ma dla niego zbyt trudnych pytań.
Program najbliższego szkolenia i link do zapisu znajdziecie Państwo poniżej:
Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce po zmianach od 1 lipca 2024 r. Szkolenie potwierdzone
W ofercie mamy także szkolenie pt. „Delegowanie pracowników za granicę do prac sezonowych i realizacji stałych kontraktów zagranicznych”, które 17 września br. poprowadzi p. mecenas Joanna Torbé-Jacko. Warto zapisać sobie ten termin w kalendarzu.
Szczegółowy program szkolenia znajdziecie Państwo w linku poniżej:
Delegowanie pracowników za granicę do prac sezonowych i realizacji stałych kontraktów zagranicznych
Przypominamy, że można już zapisywać się na Konferencję i Warsztaty w ramach jesiennej edycji Ogólnopolskiego Kongresu Prawa Pracy.
Szczegóły tego wydarzenia znajdziecie Państwo pod linkiem: https://ogolnopolskikongresprawapracy.pl/
Zachęcamy także do czytania naszego Bloga: