Ważne przepisy, które wchodzą w życie na początku 2025 roku.
Nowe przepisy wprowadza ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (opublikowana w Dz. U. z 2024 r., poz. 1871). Zgodnie z art. 26 tej ustawy pracownicy, którzy w dniu 19 marca 2025 r. będą uprawnieni do korzystania z urlopu macierzyńskiego lub będą w tym dniu korzystać z urlopu macierzyńskiego albo z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – będą mieli prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Tym pracownikom (matce albo ojcu wychowującemu dziecko) uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo, na wniosek złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Ustawa ta przewiduje przede wszystkim ustanowienie dnia 24 grudnia – Wigilii Bożego Narodzenia – dniem ustawowo wolnym od pracy. Została ona podpisana przez Prezydenta RP w dniu 24 grudnia br. i oczekuje na termin publikacji w Dzienniku Ustaw. (Źródło)
Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 12 września 2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 13620. Eksperci wyliczyli, że oznacza to, iż wynagrodzenie minimalne wzrośnie W 2025 R. o 366 zł w porównaniu do II półrocza 2024 roku, kiedy wynosiło ono 4300 zł.
Jak wyjaśniono na stronie Kancelarii Prezydenta RP – ustawa ta wprowadza przepisy, zgodnie z którymi co do zasady, przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie uwzględniać się przychodu przedsiębiorcy z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Ustawa wprowadza także regulacje, zgodnie z którymi w 2025 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy (należne odpowiednio za rok 2025 albo za rok składkowy obejmujący okres od dnia 1 lutego do dnia 31 stycznia 2026 r.) nie może być niższa niż kwota 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego albo kwota iloczynu liczby miesięcy podlegania przez przedsiębiorcę ubezpieczeniu zdrowotnemu w roku kalendarzowym, za który był ustalany dochód podlegający oskładkowaniu i 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego.
Nowe przepisy wejdą w życie z dniem ogłoszenia tej ustawy, ale z mocą od dnia 1 lipca 2024 r. Najpóźniejszy przewidywany dzień jej publikacji w Dzienniku Ustaw to 30 grudnia br. (Źródło)
Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi- miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, będzie przysługiwało w kwocie:
Zwiększeniu ulegną również kwoty dofinansowania do wynagrodzenia w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, którym orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz osób niewidomych, do:
Pracodawcy, którzy od lipca 2024 . otrzymali dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego – będą mogli złożyć do PFRON korektę wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dany miesiąc oraz korektę miesięcznej informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu, stopniach i rodzaju niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, uwzględniając za analogiczne okresy wyższe kwoty dofinansowania wprowadzone omawianą ustawą. Wnioski te wraz z ww. informacjami będą mogły być składane od dnia wejścia w życie nowych przepisów (należy założyć, że będzie to mogło nastąpić już od 1 stycznia 2025 r.).
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą nową, bogatą ofertą szkoleniową na początek 2025 r.
Tematyka szkoleniowa w 2025 r. to nie tylko tradycyjnie prawo pracy i płace, ale także RODO, rozwój osobisty, w tym tak istotna obecnie komunikacja, jak również procedury ESG.
https://www.mostwanted.edu.pl/
Zakładamy, że każdy z Państwa znajdzie szkolenie, w którym będzie chciał uczestniczyć. Zachęcamy do zapisów. Inwestycja w siebie – to doskonale postanowienie noworoczne, w realizacji którego chętnie pomożemy.
Jeżeli potrzebujcie Państwo dodatkowych informacji – łatwo się z nami skontaktować: